Dali jsme v redakci hudební chutě dohromady a poskládali 50 nejlepších desek uplynulých deseti let. Třicet nahrávek na pozicích 21-50 už jsme představili, teď je čas na alba, které se v našem hlasování ocitla na 20. - 11. místě.
JAK JSME HODNOTILI: Dvanáct redaktorů/redaktorek Fakkera s vlastním žebříčkem TOP 10 nahrávek, které se za uplynulých deset let zaryly nejhlouběji do hlavy. Pak už jen excelovská tabulka, matematika prvního stupně základní školy a finální TOP 50 byla na světě.
20. FOO FIGHTERS - WASTING LIGHT (2011)
Garážový zvuk, heavymetalový úlet a geniálně napsané rockové hymny na ty největší stadiony. Dave Grohl a jeho kumpáni v roce 2011 vydali nejsilnější desku své kariéry, která nemá jediné hluché místo. Nahrávka natočená u Grohla v garáži namísto experimentů nabízí skvěle napsané a přímočaré skladby, jež si na nic nehrají a dokáží zaujmout masy. Grammy za nejlepší rockové album je důkazem, že Wasting Light je geniálním a nadčasovým dílem, které po letech ani o kousek nezestárlo.
(Jakub "Poštý" Poštoka)19. ANATHEMA - WEATHER SYSTEMS (2012)
Anathema je naprosto jedinečná v práci s atmosférou a intenzitou svých písní! Na své desky Brtové nepohlížejí jako na kolekci skladeb, ale jako na jeden jediný dlouhý song, který cizelují s mistrovstvím geniálních hudebníků. Když se k tomu přičte snad nejsilnější soulad dvou hlasů na rockové scéně (charismatický Vincent Cavanagh a dechberoucí křehotinka Lee Douglas), není co řešit. To vše se v dokonalé podobě sešlo právě na desce Weather System a jak ukázala léta další, čerpají z ní (nejenom) mnozí atmosférici, progresivní metalisté a post-rockeři až do dnešních dnů.
(Guevara)
18. STONE SOUR - HOUSE OF GOLD & BONES PART 1 (2012)
Filozofický podtext a atraktivní koncept zabalený do precizně vystavěného díla. Labutí píseň později vykopnutého Jima Roota, který společně s Corey Taylorem vytvořil nadčasovou desku pokračující neméně kvalitní a o poznání temnější druhou částí. Příběh o přijímání zodpovědnosti, tvrdých rozhodnutí a životních chyb doplnila i komiksová minisérie a Stone Sour se podařilo naplno vystoupit ze stínu Slipknot a představit světu dokonale zprodukované existencionální drama. Taylor navíc opět prokázal, že patří k nejlepším zpěvákům současné generace.
(Milan "Řízek" Říský)
17. DEFTONES - DIAMOND EYES (2010)
Po dvou letech od tragické nehody basáka Chi Chenga se Deftones vrátili s dechberoucím albem Diamond Eyes, kterým uctili jeho památku nejlépe, jak mohli. Místo aby vydali desku Eros, kterou stihli nahrát ještě před zmíněnou pohromou, se radši rozhodli napsat nahrávku zcela novou. Jejich šestá studiovka Diamond Eyes v sobě skloubila agresivní naléhavost, nespoutanou vlnu energie, smyslnost a unikátní atmosféru. Deftones dokázali přetavit nejtragičtější událost kariéry v blyštivý diamant, který se rudě leskne v bohaté diskografii, kde oslňuje stejně intenzivně jako jejich nesmrtelné veledílo White Pony.
(Kamil "Doči" Dočkal)
16. WHILE SHE SLEEPS - THIS IS THE SIX (2012)
Po období vzestupu metalcorových velikánů typu Bring Me the Horizon bylo na čase hledat novou krev a nemuseli jsme ani opouštět britský Sheffield. While She Sleeps nastavili hned prvním LP směr, kterým otevřeli dveře mnoha dalším kapelám. Přidat k metalcoru trochu hardcore/punkové špíny sice byl a stále je osvědčený postup, ale podat takovou směs, tak srdečně a uvěřitelně, jak to dělá sebranka kolem Loze Taylora, neumí dodnes asi nikdo.
(Oldřich "Oli" Kadlec)
15. RECKLESS LOVE - ANIMAL ATTRACTION (2011)
Reckless Love vrátili do rockové hudby radost a hranou rebelii. A sex. Jako když Van Halen v čelem s Davidem Lee Rothem počátkem osmdesátých let defilovali na pódiích Sunset Stripu v Hollywoodu. Tak divocí a nespoutaní jsou finští zabijáci v čele s rozeným frontmanem Olli Hermanem, který se six packem na břiše ztělesňuje kalokagathii rockové hudby poslední dekády. Je čas opět být šťastný a buďte si jistí, že z této party nikdo o půlnoci domů neodejde.
(Rodeo Bull)
14. SLIPKNOT - .5: THE GRAY CHAPTER (2014)
Tahle deska je zcela unikátní. Slipknot na svém pátém počinu ukázali, že cítí i jiné emoce než vztek a nenávist, a že tyhle emoce jsou sakra silné. Jsou to vlastně dost citliví chlapíci. Smrt jejich drahého kamaráda a člena jedné pomyslné velké rodiny kapelu málem zničila. Zbytek sestavy ale našel sílu tuhle nepřízeň osudu překonat. The Gray Chapter je zkapalněný smutek, deprese, bezmoc, ale také láska, odpuštění a úleva. Ačkoliv tahle nahrávka není po hudební stránce jejich nejlepším ani nejtvrdším výtvorem, je jednoznačně tím nejtemnějším.
(Lucka "Nasieda" Mařanová)
13. KORN - THE PATH OF TOTALITY (2011)
The Path of Totality není nejlepším ani nejhorším albem Korn, ale jednoznačně platí za to nejkontroverznější. Začátkem nové dekády neohroženě frčel dubstep a nu-metalová úderka se na své desáté fošně vydala právě tímto směrem. Elektronika tu ovšem neměla funkci koření - k tradičnímu kornímu soundu se jí nasypalo po kilech, až to skalním fanouškům obrátilo žaludek naruby. Sama kapela nazvala čerstvou fúzi jako "metal budoucnosti". Tentokrát se sice další revoluce (na rozdíl od poloviny devadesátých let) nerozhořela, jejich vizionářství zůstalo stát na slepé koleji a kapela se propříště navrátila ke svému klasickému zvuku, přesto The Path of Totality zaslouží maximální respekt. Podobnou odvahu mají jen ti největší.
(Petr "Ape" Adámek)
12. DAVID BOWIE - BLACKSTAR (2016)
Pouhé dva dny po vydání fenomenální pětadvacáté studiovky „Blackstar“ zemřel David Bowie na rakovinu jater, o které do té doby nevěděl nikdo kromě jeho nejbližších. Ignoroval jakoukoliv formu a nahrál jedno z nejexperimentálnějších a nejúspěšnějších alb své kariéry. Intenzivní mix jazzu, industrialu a progresivního rocku doplňují smrtí nasáklé texty. Jedná se o srdečné sbohem v sedmi skladbách. Bowie umíral touhou zpívat do posledního dechu. Těžko říct, jestli odešel připravený, ale jeho labutí píseň "Blackstar" je hvězdnou tečkou za jeho kariérou.
(Kamil "Doči" Dočkal)
11. AVENGED SEVENFOLD - NIGHTMARE (2010)
Nečekaná smrt výjimečného bubeníka Jimmyho "The Reva" Sullivana mohla ukončit působení Avenged Sevenfold. Ti se však semkli a rozpracovanou pátou studiovku Nightmare dokončili s pomocí jeho legendárního vzoru Mika Portnoye, neboť The Rev po sobě zanechal dopsané party pro bicí a nahrávky back vokálů. Životem zkoušení Avenged Sevenfold se s jejich nejemotivnějším albem definitivně usadili na vrcholné metalové scéně. Do textů na Nightmare otiskli zoufalství ze skutečného světa a vytvořili svému padlému bratrovi velkolepý hudební pomník, díky kterému se na odkaz The Reva nikdy nezapomene.
(Kamil "Doči" Dočkal)
TOP desítku (10-1) najdete v únorovém Fakkerovi. Časák si můžete objednat přes náš eshop.