Aktuální číslo v prodeji
Titulka aktuálního čísla
Kde koupit Fakker!
PÁTEČNÍ BORDEL (46): Poppy, Asking Alexandria, Tremonti, Sleep Token

PÁTEČNÍ BORDEL (46): Poppy, Asking Alexandria, Tremonti, Sleep Token

Vydáno: 13.10.2021 14:50 v sekci Fakkerník - Redakce | foto: facebook interpreta

Tentokrát se nám v recenzích nových alb sešly samé třaskavé tituly. Poppy opět nastavila záda své dosavadní tvorbě, Tremonti ukovali jednu z nejlepších desek své kariéry, Asking Alexandria se ještě o něco víc ponořili do průměrnosti a Sleep Token vyčarovali jednu z nejemotivnějších nahrávek posledních měsíců.


Poppy - FluxPOPPY
Flux

vyšlo: 24. září

Co ta holka chce? Zpočátku své hudební kariéry se Poppy prezentovala popíčkem tak hodňoučkým a slaďoučkým, že by ji člověk nejraději pohladil po vláskách a poslal ji hrát si s ostatními holčičkami z družiny na hřiště. Image naivní princezny ji zůstala i nadále, ačkoliv chvílemi dokázala bez varování škrábnout ("Jsem hezounká holčička / jsem hezounká holčička / jestli se ti to nelíbí, vykuř mi péro"). Na předchozí desce "I Disagree" (2020) pak naplno vystrčila drápy, když začala po svém fušovat do metalu. Osobitý projev jí vysloužil nominaci na Grammy v žánrové metalové kategorii, což zejména pravověrní metalheads nemohli rozdýchat. Na nejnovějším počinu šestadvacetiletá performerka dělá podle očekávání další velký úkrok stranou. Pokud nám dnes každý druhý umělec tvrdí, že se snaží neopakovat svoji předchozí tvorbu, přičemž u většiny jde jen o frázi, v jejím případě si můžeme být jistí, že na každém dalším albu bude znít jako úplně jiný interpret. "Flux" je kolekcí na poměry Poppy vcelku "normálních" rockových písniček, z nichž je cítit poctivý odér alternativně rockových 90. let, přičemž díky svému výrazu je jako umělkyně nadále dobře rozpoznatelná. Devítka skladeb nabízí punk-rockovou zběsilost, grungeovou syrovost i pop-punkovou vyžehlenost. Zábavná je zpěvaččina obsese si v kontrastu ke svému medovému hlásku neurvale zaječet, což se děje velmi často, skoro jako by si skladby potřebovala ocejchovat nějakou rošťárnou a rozptýlit prvotní "friendly" dojem. Odpověď na otázku z úvodu této recenze je tedy jasná. Poppy chce, tak jak to dělají např. Bring Me The Horizon, stále objevovat nová nepoznaná zákoutí, nemotat se dlouho na jednom místě a neřešit, jak její vrtošivé choutky přijmou fanoušci. A to je v dnešním podbízivém světě snad ta úplně nejlepší cesta. Naviděnou 5. února naživo v Praze.

8/10

Petr "Ape" Adámek


 


Asking Alexandria - See What's on the InsideASKING ALEXANDRIA
See What’s On The Inside

vyšlo: 1. října

Uplynul sotva rok a kousek od posledního albového zářezu Asking Alexandria a pánové se vracejí s novým materiálem. Že kapela míří na co nejširší spektrum posluchačů, už víme, sami se přiznali, že "radio-friendly" sound cíleně hledali. O celkem povedený a do určité míry uvěřitelný pokus šlo při vydání jejich self-titled alba z roku 2017, následujícími "Like a House On Fire" (2020) a čerstvou novinkou "See What’s On The Outside" však už banda plácá páté přes deváté. Jejich fanouškovskou základnu tvoří nejtvrdší hardcore fans i popíci, s čímž by se dalo rozumně pracovat, jenže Danny Worsnop a spol. prostě jen dali dohromady všechny prvky, které jednotlivé skupiny fanoušků baví, a zamíchali je dohromady. Vypadá to, že kluci četli Povídání o pejskovi a kočičce a zkusili upéct podobný dort. V popředí rokenrolových kytarových sól tedy stojí nevýrazné screamy, do pozadí hraje tak trochu otravná elektronika, přičemž Danny už několik let stále omílá ty samé texty. Snaha napodobit krajany Bring Me The Horizon? Možná, ale hodně ubohá. Spíš než se plácat v několika různých vlnách by se možná Britové měli soustředit na jednu konkrétní a reflektovat ji pořádně. Asking Alexandria nevydali kvalitativně ani jinak špatnou desku, od kalibru jejich jména však očekáváme mnohem větší bombu než slabý průměr. Forma bandy se v letech vyvíjí znatelně sestupně.

5/10

Dominik "Dom" Šidlo


 


Tremonti - Marching in TimeTREMONTI
Marching in Time

vyšlo: 24. září

Každý riff a každý text musí vyprávět příběh. Toť velmi zjednodušená verze motta, s nímž jeden z nejvyzdvihovanějších kytaristů současnosti Mark Tremonti přistupuje ke každému tónu a řádku, který složí a následně jej po velmi kritické úvaze otiskne na své album. A přestože svůj projekt Tremonti s debutem "All I Was" představil v roce 2012, během uplynulých devíti let dokázal v součtu nahrát úctyhodných pět desek. Samo o sobě by tohle číslo možná nebylo fascinují, ale pokud ještě přičteme desky, jež od té doby vydal s Alter Bridge ve spolupráci se zpěvákem Mylesem Kennedym, dostáváme se na úctyhodných osm. Osm desek v devíti letech. A nyní, kdy Alter Bridge ohlašují, že v dubnu 2022 začnou nahrávat následovnici "Walk The Sky", Tremonti přichází s velmi vrstevnatou novinkou "Marching in Time". Triumfem a nejvýpravnějším opusem v diskografii své formace, na kterém se prolínají dunivé trashové riffy, komplikované hard rockové vyhrávky a syrovost desek z období "All I Was" až po "Dust" z roku 2016, ale také jemnější a pro širší publikum „stravitelnější“ skladby, které vydal na poslední "Dying Machine". Mark byl vždy mistrem hudební i textové gradace a na „Marching in Time“ tuto svoji nadpozemskou schopnost posunul ještě do závratnějších výšin, neboť posluchače donutí k zastavení a soustředění se pouze a jenom na komplikované kytarové vyhrávky a pronikavý, křišťálově čistý hlas, ve kterém se zrcadlí celá paleta emocí. Tato novinka je bez přehánění opusem, který nemusí oslovit na první ani třetí poslech. A to je vlastně dobře, neboť se řadí k deskám, k nimž je nutné se tón po tónu proposlouchat a poté v nich objevovat stále něco nového. Novinku „Marching in Time“ zkrátka nelze žánrově zaškatulkovat ani ji připodobnit k čemukoliv, co v rockové historii vzniklo. Mark Tremonti se od svých hudebních začátků nepřeslechnutelně inspiruje The Big Four, ale tyto vlivy přetvořil ve svébytný textový a notový rukopis, jež se v podobě „Marching in Time“ zařadí na soupisku nejlepších desek roku 2021.

9/10

Jasmína Lorenz


 


Sleep Token - This Place Will Become Your TombSLEEP TOKEN
This Place Will Become Your Tomb

vyšlo: 24. září

Bolest. Jen málokdy v historii toto slovo tak exaktně vystihlo esenci hudební tvorby. Sleep Token jsou mistři ve spřádání pavučin tajemství - skutečná identita nikoho ze členů skupiny není oficiálně známa, všichni se schovávají pod maskou, ví se jen, že za mikrofonem stojí zarmoucená bytost s přezdívkou Vessel. A právě tento tvor je schopen svírajíc se v záchvatu agónie vydávat pazvuky, které doslova rvou srdce. Nemáme na mysli štiplavé popěvky o rozchodu, jež dnes najdeme u devětadevadesáti procent kapel všech žánrů, ale do slov přenesená čirá paralyzující muka. Jakmile začne Vessel zpívat, tuhne krev v žilách. Tak tomu bylo už u předchozích výplodů temné fantazie kapely, i u "This Place Will Become Your Tomb" jsou však prýštící emoce naprosto uvěřitelné. Kolik kapel si v dnešní době může dovolit vydat song obsahující jen vokály ("Fall For Me") a naprosto jím uhranout? Mnoho ne. Mimo barvu hlasu je velmi poutavým prvkem i frázování a práce s anglický jazykem, ve kterých se autor blýskl. Maličkým nedostatkem vynikající placky je přebytečnost některých pasáží. Čtvrtina desky působí spíš jako doplnění do plného počtu, album by se bez ní obešlo a zaútočilo stejnou silou. Pochvala, ale i negativní kritika patří kapele za elektroniku v pozadí. V takhle přímočarém a niterním projevu se s ní musí opatrně, což Sleep Token až na výjimky dodrželi, ale jen úplně těsně. Ještě o pár tónů navíc a některé části by smrděly pokusem o umělou líbivost. Bezelstnější desku, co se vyjádření pocitů týče, letos však jinde nenajdete. Jak Vessel praví: "Pojďme si povídat o chemii..."

8/10

Dominik "Dom" Šidlo


 


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Rock for People, Yungblud, Pendulum, Redzed, Palaye Royale, The Darkness, Soft Play Hradec Králové 15.6.2024 (fotogalerie)
FOTO: Yungblud dorostl pro největší pódia. Na stagei Rock for People musel propotit i spoďáry Ačkoliv byl v sobotu festivalový areál o něco prázdnější než v předchozích dnech, nadšení fanoušků to během večera nijak neubíralo. Yungblud se postu headlinera zhostil na výbornou, v brzkých ranních hodinách fesťák završili... čtěte zde
Vydáno: 16.06.2024 19:54 v sekci Foto
Rock for People, Bring Me The Horizon, Sum 41, Avril Lavigne, Dogstar, Alien Weaponry, Royal Republic, Hoobastank, Hradec Králové 14.6.2024 (fotogalerie)
FOTO: Bring Me The Horizon složili reparát. Na Rock for People přivezli hudební i vizuální skvost Mnoho návštěvníků festivalového roku 2019 nejspíš vzpomínalo na BMTH hořkosladce - především kvůli Oliho hlasivkám a špatnému zvuku, který jejich tehdejší koncert doprovázel. O pět let později všechno odpouštíme. čtěte zde
Vydáno: 15.06.2024 09:32 v sekci Foto
Rock for People, The Offspring, Parkway Drive, Neck Deep, Vypsaná fiXa, Body Count, Crystal Lake, Hradec Králové 13.6.2024 (fotogalerie)
Foto: The Offspring na Rock For People pokořili světový rekord! Zahráli pro 1,7 milionu lidí Dobře, s tím číslem tak trochu kecáme, ale kytarista Noodles mluvil o údajném počtu návštěvníků festivalu tak autenticky, že by mu na to člověk i naletěl. O pozici headlinerů se The Offspring podělili s Parkway Drive. čtěte zde
Vydáno: 14.06.2024 10:55 v sekci Foto
Rock for People, The Prodigy, P.O.D., Enter Shikari, Thy Art Is Murder, Hradec Králové 12.6.2024 (fotogalerie)
FOTO: První den Rock For People ovládli třaskaví The Prodigy a Enter Shikari. Corey Taylor se neukázal Festival Rock For People, ročník 29 otevřel brány pro očekávaných 40 tisíc návštěvníků. Hned první den jich dorazilo 32 tisíc. Nebyla nouze o metalcorové tóny a na závěr vypukla obrovská party s The Prodigy. čtěte zde
Vydáno: 13.06.2024 10:17 v sekci Foto
Machine Head, Refore, Forum Karlín, Praha, 10.6.2024 (fotogalerie)
FOTO: Strejda Robb a jeho Machine Head si v Praze otevřeli vysokou školu metalovou Po necelých dvou letech se do Prahy vrátili Machine Head. Tentokrát do menšího, za to v roli headlinerů. Lidí mohlo přijít víc, ale ti, kdo dorazili, rozhodně nelitovali. Příjemně strávený metalový dýchánek. čtěte zde
Vydáno: 11.06.2024 22:40 v sekci Foto
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Asking Alexandria v problémech. Kapelu opouští její nejstabilnější člen (20.01.2024 15:00 v Novinky)
- TOP ALBA 2023 podle redakce Fakkera (I.): vybírá Dominik „Dom“ Šidlo (01.01.2024 00:53 v Fakkerník)
- EXKLUZIVNĚ: Danny Worsnop (Asking Alexandria) promluvil o albu The Black (24.10.2023 22:14 v Fakkerník)
- RECENZE: Asking Alexandria - Where Do We Go From Here (12.09.2023 08:48 v Fakkerník)
- RECENZE: Sleep Token - Take Me Back to Eden (06.07.2023 23:49 v Fakkerník)
- Sleep Token uvidíme naživo hned dvakrát. Svou temnou mši přivezou i do Prahy (24.05.2023 14:10 v Novinky)
- VIDEO: Sleep Token vaří novou hudbu, venku mají čtyři songy (31.01.2023 21:50 v Video)
- Slipknot znovu uvidíme v Česku, poprvé na festivalu! Ulovil je Rock for People (28.09.2022 10:00 v Novinky)
- VIDEO: Metalový thriller The Retaliators je za dveřmi. Hvězdná sestava dala do kupy společný song (17.08.2022 11:30 v Video)
- Sex, drogy a... pečivo? Ben Bruce z Asking Alexandria sní o food trucku (03.04.2022 11:50 v Fakkerník)
- VIDEO: Bolestný výlet se Sleep Token nebere konce (19.09.2021 21:30 v Video)
- VIDEO: Poppy ukazuje svoji další, už asi sto padesátou tvář. Sluší jí i pop punk (30.08.2021 14:00 v Video)
- AUDIO: Asking Alexandria představují nový mateirál. Nuda nebo pecka? (20.08.2021 15:50 v Video)
- Poppy poprvé v Česku. Přijede se vysmát všem hudebním konzervám (03.08.2021 12:30 v Novinky)
- VIDEO: Poppy začíná fušovat i do grunge (03.07.2021 08:00 v Video)
- VIDEO: Sleep Token pokračují v bolestivém dobrodružství (19.06.2021 08:05 v Video)
- VIDEO: Poppy představila novou zuřivou píseň (26.03.2021 08:30 v Video)
- AUDIO: Papa Roach vypustili track s Dannym Worsnopem (19.02.2021 10:00 v Video)
- PÁTEČNÍ BORDEL (9): Hollywood Undead, Poppy, Donnie Darko, Rise Of Surya, Scour (11.12.2020 13:35 v Fakkerník)
- AUDIO: Poppy chystá vánoční EP. První ukázka je ukrutně smutná (24.11.2020 08:40 v Video)
fakker.cz na Facebooku fakker.cz na Instagramu fakker.cz na YouTube Pište na fakker.cz RSS na fakker.cz
Aktuální číslo Fakker!

KALENDÁŘ AKCÍ

Čt 27.06.
Boston Manor (Rock Café, Praha)
Pá 28.06.
Mighty Sounds (Letiště Čápův dvůr, Tábor)
So 29.06.
Mighty Sounds (Letiště Čápův dvůr, Tábor)
Ne 30.06.
Mighty Sounds (Letiště Čápův dvůr, Tábor)
Pá 12.07.
Anders Colsefni (Rock Café Southock, Jablunkov)
St 07.08.
Brutal Assault (Pevnost Josefov, Josefov)
St 07.08.
Brutal Assault (Pevnost Josefov, Josefov)
Čt 08.08.
Brutal Assault (Pevnost Josefov, Josefov)
Pá 09.08.
Brutal Assault (Pevnost Josefov, Josefov)
Pá 04.10.
Our Last Night (SaSaZu, Praha)

» zobrazit všechny akce «

Aktuální číslo Spark
Rebel TV
©2014-2024 SMILE MUSIC s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 2336-3649
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe