Kde koupit Fakker!
Titulka aktuálního čísla
Irie Révoltés se po osmi letech vrací do Prahy!

Irie Révoltés se po osmi letech vrací do Prahy!

Vydáno: 06.12.2025 19:50 v sekci Novinky - Papája Pečenková | foto: Josef Soukup

Legendární francouzská parta Irie Révoltés, která si vybudovala jméno díky mixu reggae, hip hopu, ska a funkových beatů, je zpět. Kapela v roce 2017 oficiálně ukončila činnost a při své rozlučkové tour zahrála také v pražské Lucerně. Teď, po osmi letech ticha, ohlásila návrat na pódia - a mezi zastávkami nechybí ani česká metropole.

Irie Révoltés vznikli v roce 2000 v německém Heidelbergu. Jádro kapely tvořili bratři Pablo "Mal Élevé" a Carlos "Carlito" Charlemoine, přičemž jejich francouzské kořeny ovlivnily bilingvní styl, který kombinoval němčinu a francouzštinu. Během své původní existence (2000 - 2017) vydali pět studiových alb, odehráli přes 500 koncertů v přibližně 25 zemích a angažovali se v politických a sociálních projektech (např. v protirasistických iniciativách, projektech pro čistou vodu, kampaních proti diskriminaci).

V listopadu 2017 oznámili rozpad kapely. Důvodem bylo přání členů věnovat se novým projektům a pocit, že už splnili mnoho z cílů, které si jako kolektiv stanovili. Jejich finální vyprodaný téměř tříhodinový koncert v ČR proběhl v pražské Lucerně a sloužil jako rozloučení s českým publikem.

Ke konci roku 2024 kapela oznámila reunion na rok 2025 pod názvem "IRIEUNION" - ne jako návrat k trvalé aktivitě, ale jako exkluzivní koncertní sezóna. V rozhovorech uvedli, že nehodlají nahrávat nové album (alespoň ne prozatím), ale chtějí, aby koncerty překonaly vše, co dříve udělali. Jejich první letošní zastávka v Česku proběhla na festivalu Mighty Sounds, kterému headlinovali. Podruhé se jich letos dočkáme 15. prosince v Archa+.

Kapela se dost možná rozhodla vrátit i kvůli tomu, že vnímá rostoucí politické napětí, klimatické problémy a společenské výzvy - a že jejich angažovaný přístup k textům by mohl mít znovu smysl.

Irie Révoltés nikdy nebyli jen hudební kapelou. Jejich koncerty vždycky představovaly ohromnou dávku energie, solidarity a společenského přesahu. Texty se dotýkají témat, která pálila jejich generaci - od sociálních otázek po boj proti diskriminaci. Díky tomu si u nás i v celé Evropě vybudovali fanouškovskou základnu, která na jejich návrat čekala jako na zázrak.

A my se na tenhle návrat hodně těšíme! Irie Révoltés přivezou nejen staré hymny, které rozeskákaly davy na Rock for People nebo v zaplněné Lucerně, ale i novou energii.
 


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mastodon, Loathe, O2 Universum, Praha, 3.6.2026 (fotogalerie)
LIVE: Mastodon odstartovali v pražském O2 Universu svoji heavy metalovou tour Americká heavy metalová skupina Mastodon se po devíti letech vrátila do Prahy, kde odstartovala svoji evropskou část globální tour. čtěte zde
Vydáno: 04.06.2026 18:35 v sekci Foto
TOP 6 červnových akcí: alternativa, pop i nestárnoucí klasika
TOP 6 červnových akcí: alternativa, pop i nestárnoucí klasika Červen přináší pestrou nálož od indie až po metal, od kultovní klasiky až po stadionové hvězdy. Tady je výběr, který by vám ve vašem červnovém koncertním kalendáři neměl podle nás chybět. čtěte zde
Vydáno: 01.06.2026 14:33 v sekci Novinky
Brutal Assault: poslední lístky a soutěž o vstup na přírodní tribunu
Brutal Assault: Poslední lístky a soutěž o vstup na přírodní tribunu Jestli jste doteď odkládali nákup vstupenky na letošní Brutal Assault, zbývá vám už jenom chvíle – festival se totiž nezadržitelně blíží k vyprodání. Organizátoři ale pro ty, kteří se rozhoupou právě teď, spustili... čtěte zde
Vydáno: 30.05.2026 09:00 v sekci Novinky
John 5, South of Salem, Rock Café, Praha, 27.5.2026 (fotogalerie)
FOTO: John 5 v Praze potvrdil, že žánrové hranice pro něj neexistují Věhlasný kytarista John 5 se proslavil hlavně díky vystupování s Robem Zombiem, Marilynem Mansonem nebo Mötley Crue. Hrál po celém světě na obřích pódiích, ale českým fanouškům se v rámci svého letošního evropského turné... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2026 21:30 v sekci Foto
Die Toten Hosen, SaSaZu , Praha, 26.5.2026 (fotogalerie)
LIVE: Legendární Die Toten Hosen proměnili SaSaZu v malé Západní Německo Jedna z nejdůležitějších kapel v historii novodobého Německa zahrála ve vyprodaném pražském SaSazu na jejich poměry intimní klubový koncert. Napříč teplotou, která panovala venku i vevnitř sálu, se jednalo o unikátní... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2026 10:00 v sekci Foto
fakker.cz na Facebooku fakker.cz na Instagramu fakker.cz na YouTube Pište na fakker.cz RSS na fakker.cz

KALENDÁŘ AKCÍ

Po 08.06.
Baxter Dury (Roxy, Praha)
Út 09.06.
Garbage (Lucerna Velký sál, Praha)
St 10.06.
Rock for People (Park 360, Hradec Králové)
Čt 11.06.
Rock for People (Park 360, Praha)
Pá 12.06.
Rock for People (Park 360, Praha)
So 13.06.
Rock for People (Park 360, Hradec Králové)
Ne 14.06.
Rock for People (Park 360, Hradec Králové)
Čt 18.06.
Mac DeMarco (Forum Karlín, Praha)
So 27.06.
Bludfest (Park 360, Hradec Králové)
So 27.06.
One Republic (Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

Aktuální číslo Spark
©2014-2026 SMILE MUSIC s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 2336-3649
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe