Pearl Jam na sebe výrazně upozornili hned úchvatným debutovým singlem "Alive". To se psal červenec 1991. První albový zářez "Ten" následoval o měsíc později, chvíli předtím, než Nirvana vypustila ve všech směrem přelomový opus "Nevermind", a v době, kdy pojem "grunge" ještě zdaleka běžně neokupoval řádky hudebních periodik. Z kvinteta muzikantů sotva kdo tušil, k čemu se právě schyluje. V té době byli jen jednou z nadějných kapel na americkém severozápadě; ostatně takových bylo na severozápadě mnoho. Stačil ale jeden rok a několik vydaných singlů a "Ten" se vyškrábalo na druhou pozici prestižní hitparády Billboard 200, přičemž alba se nakonec jen ve Spojených státech prodalo přes 13 milionů kusů.
Album pomohlo dostrkat celou seattleskou rockovou scénu a grungeovou kulturu, které z ní vzešla, přímo do centra záře reflektorů. Ten zcela rozostřilo hranice mezi takzvaným alternativním a mainstreamovým rockem a vyvolalo vášnivou debatu mezi fanoušky, kritiky i ostatními hudebníky o tom, jestli jsou Pearl Jam vyumělkovaným produktem velkého labelu anebo skutečně angažovanými umělci, jejichž hudební vize zarezonovala mezi lidmi natolik, že se jim podařilo zaplnit arény. Následující téměř tři dekády přinesly dostatečně průkaznou odpověď...
Dnes jsou Pearl Jam jedním ze stavebních pilířů rockové kultury. Jako jediní z velké seattleské grungové čtveřice Pearl Jam - Nirvana - Alice In Chains - Soundgarden fungují dodnes prakticky v původním složení a Eddie Vedder je jediným frontmanem, který zůstal naživu. Ani jim se ale nevyhnuly pády, tragédie a smrt.
Velký text o Ten najdete v zářijovém Sparku. V prodeji od 1. září.