Kde koupit Fakker!
Titulka aktuálního čísla
PÁTEČNÍ BORDEL (38): Fear Factory, Darkthrone, Drug Church, Drown This City

PÁTEČNÍ BORDEL (38): Fear Factory, Darkthrone, Drug Church, Drown This City

Vydáno: 27.07.2021 15:30 v sekci Fakkerník - Redakce | foto: Nuclear Blast

Po krátké pauze pokračujeme v hodnocení nových desek. Pokračují i Fear Factory a pokračuje také jejich agrese. Burton C. Bell už (bohužel) nepokračuje... Zblízka jsme se podívali i na novinky klasiků Darkthrone, nováčků Drown This City a EPčko Drug Church.


Fear Factory - Aggression ContinuumFEAR FACTORY
Aggression Continuum

vyšlo: 18. června

K pořadí desáté studiovce Fear Factory se upíraly zraky široké metalové komunity už dlouho předtím, než se koncem června objevila na trhu. Nebylo to jen kvůli dychtivému očekávání nových skladeb, ale také kvůli zhusta propíraným, unavujícím sporům v sestavě a soudním sporům, které nakonec vyústily v Burtonův loňský odchod. Album sice vyšlo včetně jeho již natočených vokálů, ale budoucnost Fear Factory je zahalena do nejistoty. Jinak ovšem není o čem dlouho přemýšlet. Stačí se podívat na obal alba a je jasno. V případě předních vizuálů svých desek jedou Fear Factory už dlouho dobře známý mechanicko-technicko-cyber styl. Podobně rozpoznatelná je po většinu aktivní kariéry i jejich tvorba a ani novinka "Aggression Continuum" se jejich pečlivě budovanému know-how nijak výrazně nezpronevěřuje. Opět máme před sebou břitký, industriálem načichlý metal, chirurgicky přesně nasekané riffy principála Dina Cazarese a Burtonův ukázkově variabilní vokál. Jeho hlas je ve slokách nadále hrubý jak rašple, naopak v refrénech dostávají hlasivky vydatný odpočinek. V některých momentech zní Burton v podkresu kláves velmi líbivě, dalo by se říct až líbezně. Ostatně klávesy a všelijaké samply se tentokrát dostaly více do popředí. Hned úvodní "Recode" má díky nasamplovanému orchestru chvílemi až filmový nádech. A nejen ona. Celkově album více rozevírá nůžky mezi oběma polohami - tvrdé pasáže zůstávají dostatečně tvrdé, ale ty melodické jsou vstřícnější než kdy dřív, čehož příkladem je např. povedená "Fuel Injected Suicide Machine". Novinka skalní fanoušky jistě nezklame, ale nové kapele přivábí jen stěží.

7/10

Petr "Ape" Adámek


 


Darkthrone - Eternal HailsDARKTHRONE
Eternal Hails...

vyšlo: 25. května

Že prej starýho psa novým kouskům nenaučíš. Co když se je ovšem učí sám? A to tak že pořád?! Darkthrone, jeden z nosných pilířů chrámu severského black metalu, vlastně nikdy na místě nepostáli. První z jejich čerstvě 19(!) studiových alb to byl přeci čistý death metal. Teprve pak přišlo ono nejproslulejší období krystalického dřevního black metalu. Už někdy na přelomu století však Nocturno Culto s Fenrizem začali pozvolna otáčet kormidlem a do své černé matérie přisypávat thrash & heavy riffy, aby se nejpozději tak na "F.O.A.D" otočili k jakýmkoli soudobým metalovým trendům demonstrativně zády, a definitivně se vydali na cestu zpět proti proudu času. "Eternal Hails..." v tomto smyslu nepředstavuje žádné překvapení. Fascinující ovšem je, jak svěže & organicky tohle riffo-monstrum z pravěku zní. 5 skladeb, z nichž žádná není kratší než 7 minut. Epic black heavy metal s kapkou doomu tak výstavní, že patří do vitríny v archeologickém muzeu.

8/10

Tomáš "XV" Bárta


 


Drown This City - Colours We Won't KnowDROWN THIS CITY
Colours We Won’t Know

vyšlo: 28. května

U nás v redakci často vyzdvihujeme metalcorové Make Them Suffer, kteří našli ideální rovnováhu mezi drsným mužským screamem a éterickým čistým ženským vokálem. V ne tak tvrdém hávu a trochu víc experimentálně se o to samé pokoušejí australští Drown This City, kteří si zatím publikum oťukávají EPčky a singly. Těžko ale říct, jestli je "Colours We Won’t Know" šestiskladbovým EP, nebo jedenadvacetiminutovou písní. Ano, tak jednolitě celý výtvor zní a po jeho skončení to opravdu působí, že dohrál první song a má přijít další. Všechny hudební prvky v podobě rozdílných vokálů a řízných kytar k sobě týmově ladí, ale ani jeden z nich se nevyšvihuje. Celek tedy působí tak, že Drown This City našli svou polohu, potřebovali by však přidat na intenzitě na každém postu.

6/10

Dominik "Dom" Šidlo


 


Drug Church - TawnyDRUG CHURCH
Tawny

vyšlo: 25. června

Americká nihilistická post-hardcore parta připravila pro nedočkavé fanoušky nové EP "Tawny", které představuje most pojící jejich poslední desku "Cheer" z roku 2018 s nadcházející řadovkou, kterou se chystají vydat někdy na přelomu roku. Zatímco dříve byl přístup mladíků z Drug Church ke skládání podobný spíš nespoutanému chaosu, tentokrát si dali mnohem víc záležet na propracovanosti písní.  Už svojí poslední deskou "Cheer" naznačili, že od hardcore a ryze punkových prvků začínají pomalu upouštět, zatímco jim pod rukama vznikají mnohem melodičtější písně s notnou dávkou grunge. Aktuální EP "Tawny" je však nejzajímavější tím, co slibuje, než kvůli tomu, co nabízí. Je příslibem nadcházející řadovky, která bude mít z evolučního hlediska Drug Church nejspíš dost důležité místo v jejich diskografii.

7/10

Kamil "Doči" Dočkal



DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dlouho očekávané album Bring Me The Horizon - Count Your Blessings | Repented je tu!
Dlouho očekávané album Bring Me The Horizon - Count Your Blessings | Repented je tu! Dneska je ale krásnej den, co? A co vám tenhle slunečnej páteček zpříjemní ještě víc než nově nahraný album všemi milovaných BMTH z jejich OG deathcorový éry? Pokud jste ale noví fanoušci BMTH, tenhle počin se vám asi líbit... čtěte zde
Vydáno: 10.07.2026 16:16 v sekci Novinky
Perturbator a Carpenter Brut na Brutal Assault 2026
Perturbator a Carpenter Brut: Co dělá elektronika na metalovém Brutalu? Metalový festival Brutal Assault, jenž se koná od 5. do 8. srpna 2026 v Pevnosti Josefov v Jaroměři, přiveze jména jako Body Count, Wardruna či Primus. Vedle kapel typu Clawfinger a Thy Art Is Murder vystoupí i Carpenter Brut nebo... čtěte zde
Vydáno: 09.07.2026 11:35 v sekci Novinky
Pekelný ostrov 2026, 4. 7. 2026, Holyšov (Royal Republic, Tři sestry, Dymytry, Rybičky 48, Doga, Jamaron, Nežfaleš)
LIVE: Sobota na Pekelném ostrově 2026 nabídla české rockové stálice i švédskou hudební preciznost Sobotní program letošního ročníku festivalu Pekelný ostrov nabídl pestrou směs domácích i zahraničních interpretů. Od prvních koncertů bylo jasné, že návštěvníky čeká den plný poctivého rocku, tvrdších riffů i pohodové... čtěte zde
Vydáno: 06.07.2026 17:00 v sekci Foto
A Perfect Circle, Jehnny Beth, Praha, Forum Karlín, 2.7.2026 (fotogalerie)
LIVE: Perfektní A Perfect Circle nadchli Prahu. Šlo to i bez mobilů! V pražském Fóru Karlín včera proběhl koncert amerických alternativců A Perfect Circle. Parta kolem Maynarda Jamese Keenana se v České republice představila vůbec poprvé. Jako posilu si s sebou přivezla francouzskou punkerku Jehnny Beth. čtěte zde
Vydáno: 03.07.2026 17:17 v sekci Foto
Mighty Sounds 2026 – Neděle (Skindred, Burning Spear, Paddy and The Rats, The Casualities,...)
LIVE: Třetí den Mighty Sounds 2026 nabídl rekordní vedro a důstojnou tečku za jubilejním ročníkem Závěrečný den jubilejního 20. ročníku Mighty Sounds se nesl ve znamení extrémních teplot. Organizátoři naštěstí po celou dobu pravidelně zajišťovali ochlazování návštěvníků a ti si tak mohli užít energií nabitá... čtěte zde
Vydáno: 03.07.2026 13:14 v sekci Foto
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hry & metal (II.) - TOP gamesy s licencovanými metalovými soundtracky (22.05.2021 12:15 v Fakkerník)
- Budoucnost Fear Factory je nejistá, odchází zpěvák Burton C. Bell (30.09.2020 10:30 v Novinky)
- VIDEO: Nejkřupavější grunge široko daleko. Seznamte se s Drug Church (22.11.2018 11:10 v Video)
- FOTO: Fear Factory v Praze oslavili kultovní Demanufacture (01.12.2015 09:30 v Foto)
- Fear Factory oslaví dvacetiny své desky Demanufacture i v Praze (25.11.2015 07:45 v Novinky)
- AUDIO: Drug Church resuscitují punk (12.10.2015 08:10 v Video)
- Fear Factory oslaví 20 let alba Demanufacture i v Praze (13.09.2015 08:50 v Novinky)
fakker.cz na Facebooku fakker.cz na Instagramu fakker.cz na YouTube Pište na fakker.cz RSS na fakker.cz

KALENDÁŘ AKCÍ

St 05.08.
Dropkick Murphys (Areál 7, Praha)
St 05.08.
Brutal Assault (Pevnost Josefov, Jaroměř)
Čt 06.08.
Brutal Assault (Pevnost Josefov, Jaroměř)
Pá 07.08.
Brutal Assault (Pevnost Josefov, Jaroměř)
So 08.08.
Brutal Assault (Pevnost Josefov, Jaroměř)
Po 10.08.
Airbourne (Forum Karlín, Praha)
Út 11.08.
Sziget festival (Island of Freedom, Budapešť)
St 12.08.
Sziget festival (Island of Freedom, Budapešť)
Čt 13.08.
Sziget festival (Island of Freedom, Budapešť)
Pá 14.08.
Sziget festival (Island of Freedom, Budapešť)

» zobrazit všechny akce «

Aktuální číslo Spark
©2014-2026 SMILE MUSIC s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 2336-3649
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe