Aktuální číslo v prodeji
Titulka aktuálního čísla
Kde koupit Fakker!
SPECIÁL: Bring Me the Horizon rozebírají píseň po písni celé poslední album

SPECIÁL: Bring Me the Horizon rozebírají píseň po písni celé poslední album

Vydáno: 05.01.2021 16:05 v sekci Fakkerník - Milan Říský | foto: facebook interpreta

Hvězdní hosté, ponurá atmosféra a návrat ke kytarám. Loňské EP Bring Me The Horizon s názvem Post Human: Survival Horror sklízí veskrze pozitivní ohlasy. Sice začalo vznikat netypicky na dálku během lockdownu, ale i toho dokázali BMTH využít a veškeré dění kolem nahrávání dokumentovali.

Technické vychytávky jako všemožné sdílení nahraných partů a natáčení v domácím prostředí jim pomohly překonat pandemická omezení a vznikl výsledek, který patří mezi to nejlepší, co kdy natočili. Podívejte se, jak tenhle klenot vznikal!

 

1. DEAR DIARY,

Za poslední roky vydali Bring Me The Horizon dost divných věcí, ale úvod aktuálního EP je návrat v plné parádě. A překvapivý byl i pro některé členy kapely. "Ptal jsem se, zda je to reálný song a někdo si ze mě nestřílí. Musel jsem se znovu naučit hrát rychle a tvrdě jako v metalu, nebubnoval jsem takhle roky," shrnul Matt Nicholls a podobně hovoří i kytarista Lee Malia, který na nahrávání vytáhl historický kousek z éry debutu. "Mám tam mini sólo a použil jsem starou kytaru. Připomnělo mi to období 'Count Your Blessings'. Podobně jsem nehrál fakt dlouho," dodává k úvodu - na posledních deskách skoro zbytečný - kytarista.

 

01BMTHS3-dear diary,-.mp4
 

2. PARASITE EVE

První lockdownová vlaštovka textově inspirovaná celosvětovou pandemií vyšla loni v červnu, kdy ještě nikdo netušil, že se rodí celé EP. Nahrávání všeho, co se kolem příprav šustlo, dalo vzniknout mnoha úsměvným momentům. Třeba i tomu, kdy děti Jordana Fishe sledují křičícího Olivera Sykese na monitoru a naivně se ptají: "Tati, co to dělá?" Klasický home office. Video k singlu vzniklo také separátně, každý se natáčel zvlášť s naprosto minimálním zapojením lidí z vnějšku.

 

02BMTHS3-parasite eve-.mp4
 

3. TEARDROPS

Klip pod režisérskou taktovkou Oliho, který výsledek sám i editoval, čerpá z jeho vlastní zkušenosti s depresemi. I proto se natáčelo v podvodní nádrži, aby Sykes ztvárnil pocit bezmoci. Zásadním tématem písně jsou kromě psychických problémů i technologie a jejich dopad na duševní pohodu a zdraví. "Děti se rodí se závislostí, která je pro nás normální. Ráno se probudíme a nikdo nám neřekne, ať jako první nesaháme po telefonu, nepročítáme si negativní zprávy ze světa a nekontrolujeme sociální média," popisuje zpěvák problém současné společnosti, který v songu inspirovaným zvukem Linkin Park pranýřuje.

 

03BMTHS3-teardrops-.mp4
 

4. OBEY (feat. Yungblud)

Setkání s idoly? Pro mladou hvězdu Yungbluda rozhodně. Zpěvák je dlouhé roky fanouškem BMTH a dle jeho slov mu jejich hudba pomohla v mnoha životních situacích a "Sempiternal" patří mezi jeho nejoblíbenější desky. I proto bylo jeho snem s nimi spolupracovat už od nějakých třinácti let a jakmile mu Sykes zavolal, neváhal ani okamžik. A společný výsledek v tracku o zdánlivé svobodě s orwellovskou náladou patří k nejlepším momentům celého EP.

 

04BMTHS3-obey-.mp4
 

5. ITCH FOR THE CURE (WHEN WILL WE BE FREE?)

Láskou k Linkin Park se BMTH nikdy netajili a přesmyčka v názvu tak odkazuje na "Cure For The Itch" ze slavného debutu "Hybrid Theory". Nejkratší věc na albu přitom vznikla neplánovaně jako intro k pecce Kingslayer. "Netušili jsme, zda budeme dělat nějaké podobné přechody mezi písněmi, ale v 'Kingslayer' by některé skvělé věci, co nám Mick Gordon naposílal, zapadly. A to by byla škoda. Proto jsme se rozhodli je využít samostatně," odhaluje vznik Jordan. Ptáte se teď, kdo je Mick Gordon? Pokud jste před pěti lety hráli Doom, tak právě on stojí za fenomenálním soundtrackem ke krájení démonů. Stal se ikonou video herní muziky a BMTH jej požádali o spolupráci nejen v téhle písni, ale v podstatě na celém EP. "Obzvlášť pro mě bylo cool s ním dělat a sledovat jej při práci. Fušuju do syntezátorů, ale samozřejmě na úplně jiném levelu než on. Neuvěřitelně inspirativní," dodal Jordan.

 

05BMTHS3-itch for the cure-.mp4
 

6. KINGSLAYER (feat. Babymetal)

Papírově nejšílenější spojení celého EP je jednoznačně s japonskými miláčky Babymetal, se kterými se BMTH poprvé potkali před pěti lety na Kerrang! Awards a vzájemné sympatie stvrdili společným turné v roce 2019. "Písní jsme chtěli oslavit naše spojení," připomíná Sykes a pokračuje: "Začátek zní jak soundtrack z anime filmu a pak jsem se urval a vokály holek z Babymetal to posouvají ještě dál." Spokojená s písní je i japonská strana, jedna ze zpěvaček nadšeně prohlásila: "Jakmile song slyšíte, nedostane jej z hlavy a ve chvíli, kdy Su-Metal zpívá v japonštině, je to jako by sestoupila bohyně." Sykese prý překvapila jejich profesionálnost a organizovanost. "Řekl jsem jim, co zhruba chci, a ony přišly hned se čtyřmi variantami textu v japonštině s překladem a vysvětlením," říká v úžasu.

 

06BMTHS3-kingslayer-.mp4
 

7. 1x1 (feat. Nova Twins)

"Nápad na spolupráci s Nova Twins přišel během lockdownu, kdy jsem je slyšel na Spotify. Pak jsem šel na Instagram, zjistil, že jsou z Anglie, sledují mě a napsal jim," vzpomíná na začátek spolupráce Sykes a pro Nova Twins to bylo podobné splnění snu, jako v případě Yungbluda. "Líbí se nám, jak se nebojí měnit žánry a neustále myslí krok napřed, vyvíjí se a zní čerstvě," podotýká dvojice, která oceňuje i téma písně týkající se mentálního zdraví. "Vyrostla jsem v domácnosti, kde jsem se setkávala s podobnými problémy, dokázala jsem se do lidí vcítit a snažila se, aby pochopili, že nejsou sami," říká zpěvačka Amy Love.

 

07BMTHS3-1x1-.mp4
 

8. LUDENS

Co má společného Španělsko, Ukrajina, Rusko, Holandsko a Itálie? Vznikala v nich píseň "Ludens" k videohře Death Stranding! Hotelové pokoje, studio v Boloni a šibeniční termín. BMTH si s "Ludens" užili hektické období, kdy jakmile slezli z pódia, mířili na hotel a pracovali na ní, aby byla za pět dní hotová. A chvíle to nebyly příjemné. "Skládání hudby je jako očichávání parfémů. Zkusíš jich šest a dál už to nevnímáš. Na konci dne jsem netušil, zda je ta píseň dobrá nebo špatná," popisuje pětidenní úzkostlivý maraton Sykes. "Nedali nám žádné pokyny, jak to má znít. O hře jsem věděl spoustu věcí, ale nedostali jsme žádné další materiály, hudební inspirací nám byl soundtrack k Matrixu. Ty cyberpunkové nu-metalové pecky jsem v mládí miloval," dodává a zřejmě v tu chvíli se začaly rodit nápady na několik samostatných EP na úkor dlouho připravované desky. "Dobrovolně si nechceme dávat takové šílené termíny, ale naučilo nás to, že strávit rok přípravou alba možná není úplně ideální," uzavřel.

 

08BMTHS3-ludens-.mp4
 

9. ONE DAY THE ONLY BUTTERFLIES LEFT WILL BE IN YOUR CHEST AS YOU MARCH TOWARDS YOUR DEATH (feat. Amy Lee)

Love song mezi planetou a lidstvem v podání Amy Lee a Oliverem Sykesem? Nápad, který klapnul na první dobrou! Celý tvůrčí proces zabral týden a vzhledem k tomu, že každý žije na jiném kontinentu, vše ladili po telefonu a diskutovali nad výslednou podobou. "Byl to opravdu zábavný únik z mého záseku, inspirativní moment. Pomohl mi, cítit se krásně. Píseň je nádherná. Vždy bude mít v mém srdci zvláštní místo, protože jsem uvízla jako umělec a přišel další hudebník a pomohl mi," rozplývá se Amy, která musela začít zpívat jiným stylem, než byla doposud zvyklá, a zrovna se potácela v tvůrčí krizi.

 

09BMTHS3-butterflies-.mp4
 


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
PÁTEČNÍ BORDEL (47): Trivium, Ministry, Wage War, Blood Youth
PÁTEČNÍ BORDEL (47): Trivium, Ministry, Wage War, Blood Youth Trivium přispěchali s novou deskou po pouhém roce a půl od svého poslednícho počinu, ale příliš důvodů k radosti bohužel nevyvolali. To samé lze říct o novince Wage War. Naopak Ministry udeřili krumáčem na hlavičku a velmi... čtěte zde
Vydáno: 17.10.2021 11:40 v sekci Fakkerník
Infected Rain - Postmortem Pt. 1
VIDEO: Infected Rain představují novou fošnu, první pecka je venku Jako ten pavouk, co lapil vyčerpanou kořist a postupně si ji namotává, Infected Rain kolem posluchačů splétají vlákna z výčitek a melancholie. Dle skupiny bychom si měli dávat pozor na to, zda nehledáme něco, co neexistuje. čtěte zde
Vydáno: 16.10.2021 13:15 v sekci Video
Peter Tägtgren o projektu Lindemann: „Mohli jsme být jednou z největších kapel na světě“
Peter Tägtgren o projektu Lindemann: „Mohli jsme být jednou z největších kapel na světě“ V nedávném rozhovoru pro Scars And Guitars podcast se švédský multiinstrumentalista rozkecal o dřívější spolupráci s Tillem Lindemannem a jejími kladnými i zápornými stránkami. čtěte zde
Vydáno: 14.10.2021 12:00 v sekci Novinky
PÁTEČNÍ BORDEL (46): Poppy, Asking Alexandria, Tremonti, Sleep Token
PÁTEČNÍ BORDEL (46): Poppy, Asking Alexandria, Tremonti, Sleep Token Tentokrát se nám v recenzích nových alb sešly samé třaskavé tituly. Poppy opět nastavila záda své dosavadní tvorbě, Tremonti ukovali jednu z nejlepších desek své kariéry, Asking Alexandria se ještě o něco víc ponořili do... čtěte zde
Vydáno: 13.10.2021 14:50 v sekci Fakkerník
Pankáči Hrdinové nové fronty se vracejí s novou fošnou
Pankáči Hrdinové nové fronty se vracejí s novou fošnou Legendární punková banda procitla z dlouhého spánku, a s plným odhodláním plive do světa novou desku "Když se bombardéry vracejí". A duch nespoutanosti se vrací. čtěte zde
Vydáno: 13.10.2021 08:35 v sekci Novinky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Bring Me The Horizon míří do Prahy! (11.10.2021 13:40 v Novinky)
- Bring Me The Horizon odhalují, jak bude znít další tvorba (29.09.2021 10:55 v Novinky)
- VIDEO: Párty jak debil! Bring Me The Horizon spojili síly s Tomem Morellem (23.09.2021 10:50 v Video)
- VIDEO: Bring Me The Horizon pořádají v novém videu drogový ples příšer (17.09.2021 15:15 v Video)
- VIDEO: Oli Sykes to rozjel s Yungbludem. Poprvé naživo zazněla pecka Obey (24.08.2021 20:10 v Video)
- Oliho Sykese nejspíš pokousal upír (17.07.2021 15:30 v Novinky)
- VIDEO: Oli Sykes zase zle a drsně! Tentokrát s Lotus Eater (10.07.2021 11:35 v Video)
- Sedm pecek Bring Me The Horizon, na které jste (možná) zapomněli (06.07.2021 09:10 v Fakkerník)
- Jaké jsou další plány Bring Me The Horizon? Uspokojit fanoušky co nejvíce žánrů (29.04.2021 15:15 v Novinky)
- The Offspring potvrdili termín Prague Summer Festivalu na rok 2022 (24.04.2021 10:00 v Novinky)
- VIDEO: TikToková star Jeris Johnson po Papa Roach zprznil i Bring Me The Horizon (06.03.2021 16:05 v Video)
- Na posledním albu Bring Me the Horizon zpívaj sloni (13.02.2021 11:30 v Fakkerník)
- Nová hudba Bring Me the Horizon je na cestě (04.02.2021 17:00 v Novinky)
- TOP ALBA 2020 podle redakce Fakkera (X.): vybírá Čestmír Jíra (10.01.2021 10:00 v Fakkerník)
- 10 důvodů, proč rok 2020 nebyl až tak na hovno (06.01.2021 12:55 v Fakkerník)
- TOP ALBA 2020 podle redakce Fakkera (III.): vybírá Mates „Koury“ Krč (03.01.2021 10:00 v Fakkerník)
- TOP 10 nejlepších skladeb Bring Me The Horizon (20.12.2020 10:55 v Fakkerník)
- Vykradli Bring Me the Horizon na novém albu riff Deftones? (12.12.2020 11:50 v Novinky)
- Amy Lee: „Bring Me The Horizon mě zachránili z frustrace“ (06.11.2020 08:00 v Novinky)
- PÁTEČNÍ BORDEL (3): Bring Me The Horizon, Ghostemane, Zeal & Ardor, Tommy Lee (30.10.2020 05:00 v Fakkerník)
fakker.cz na Facebooku fakker.cz na Instagramu fakker.cz na YouTube Pište na fakker.cz RSS na fakker.cz
Aktuální číslo Fakker!

KALENDÁŘ AKCÍ

Pá 05.11.
Slaves, Acres, Siamese (Chapeau Rouge, Praha)
So 04.12.
Ghostkid (Rock Café, Praha)
Út 07.12.
Insomnium, Omnium Gatherum (Futurum, Praha)
Ne 19.12.
Heaven Shall Burn, Trivium (Forum Karlín, Praha)
Po 17.01.
Rings of Saturn, The Black Dahlia Murder (Rock Club Nová Chmelnice, Praha)
Út 25.01.
Eskimo Callboy (MeetFactory, Praha)
St 26.01.
Annisokay (Rock Café, Praha)
Pá 28.01.
Ozzy Osbourne (O2 Arena, Praha)
Út 01.02.
Bullet For My Valentine (Forum Karlín, Praha)
St 02.02.
Frank Carter & The Rattlesnakes (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

Aktuální číslo Spark
Rebel TV
©2014-2021 SMILE MUSIC s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 2336-3649
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver