Aktuální číslo v prodeji
Titulka aktuálního čísla
Kde koupit Fakker!
SPECIÁL: Bring Me the Horizon rozebírají píseň po písni celé poslední album

SPECIÁL: Bring Me the Horizon rozebírají píseň po písni celé poslední album

Vydáno: 05.01.2021 16:05 v sekci Fakkerník - Milan Říský | foto: facebook interpreta

Hvězdní hosté, ponurá atmosféra a návrat ke kytarám. Loňské EP Bring Me The Horizon s názvem Post Human: Survival Horror sklízí veskrze pozitivní ohlasy. Sice začalo vznikat netypicky na dálku během lockdownu, ale i toho dokázali BMTH využít a veškeré dění kolem nahrávání dokumentovali.

Technické vychytávky jako všemožné sdílení nahraných partů a natáčení v domácím prostředí jim pomohly překonat pandemická omezení a vznikl výsledek, který patří mezi to nejlepší, co kdy natočili. Podívejte se, jak tenhle klenot vznikal!

 

1. DEAR DIARY,

Za poslední roky vydali Bring Me The Horizon dost divných věcí, ale úvod aktuálního EP je návrat v plné parádě. A překvapivý byl i pro některé členy kapely. "Ptal jsem se, zda je to reálný song a někdo si ze mě nestřílí. Musel jsem se znovu naučit hrát rychle a tvrdě jako v metalu, nebubnoval jsem takhle roky," shrnul Matt Nicholls a podobně hovoří i kytarista Lee Malia, který na nahrávání vytáhl historický kousek z éry debutu. "Mám tam mini sólo a použil jsem starou kytaru. Připomnělo mi to období 'Count Your Blessings'. Podobně jsem nehrál fakt dlouho," dodává k úvodu - na posledních deskách skoro zbytečný - kytarista.

 

01BMTHS3-dear diary,-.mp4
 

2. PARASITE EVE

První lockdownová vlaštovka textově inspirovaná celosvětovou pandemií vyšla loni v červnu, kdy ještě nikdo netušil, že se rodí celé EP. Nahrávání všeho, co se kolem příprav šustlo, dalo vzniknout mnoha úsměvným momentům. Třeba i tomu, kdy děti Jordana Fishe sledují křičícího Olivera Sykese na monitoru a naivně se ptají: "Tati, co to dělá?" Klasický home office. Video k singlu vzniklo také separátně, každý se natáčel zvlášť s naprosto minimálním zapojením lidí z vnějšku.

 

02BMTHS3-parasite eve-.mp4
 

3. TEARDROPS

Klip pod režisérskou taktovkou Oliho, který výsledek sám i editoval, čerpá z jeho vlastní zkušenosti s depresemi. I proto se natáčelo v podvodní nádrži, aby Sykes ztvárnil pocit bezmoci. Zásadním tématem písně jsou kromě psychických problémů i technologie a jejich dopad na duševní pohodu a zdraví. "Děti se rodí se závislostí, která je pro nás normální. Ráno se probudíme a nikdo nám neřekne, ať jako první nesaháme po telefonu, nepročítáme si negativní zprávy ze světa a nekontrolujeme sociální média," popisuje zpěvák problém současné společnosti, který v songu inspirovaným zvukem Linkin Park pranýřuje.

 

03BMTHS3-teardrops-.mp4
 

4. OBEY (feat. Yungblud)

Setkání s idoly? Pro mladou hvězdu Yungbluda rozhodně. Zpěvák je dlouhé roky fanouškem BMTH a dle jeho slov mu jejich hudba pomohla v mnoha životních situacích a "Sempiternal" patří mezi jeho nejoblíbenější desky. I proto bylo jeho snem s nimi spolupracovat už od nějakých třinácti let a jakmile mu Sykes zavolal, neváhal ani okamžik. A společný výsledek v tracku o zdánlivé svobodě s orwellovskou náladou patří k nejlepším momentům celého EP.

 

04BMTHS3-obey-.mp4
 

5. ITCH FOR THE CURE (WHEN WILL WE BE FREE?)

Láskou k Linkin Park se BMTH nikdy netajili a přesmyčka v názvu tak odkazuje na "Cure For The Itch" ze slavného debutu "Hybrid Theory". Nejkratší věc na albu přitom vznikla neplánovaně jako intro k pecce Kingslayer. "Netušili jsme, zda budeme dělat nějaké podobné přechody mezi písněmi, ale v 'Kingslayer' by některé skvělé věci, co nám Mick Gordon naposílal, zapadly. A to by byla škoda. Proto jsme se rozhodli je využít samostatně," odhaluje vznik Jordan. Ptáte se teď, kdo je Mick Gordon? Pokud jste před pěti lety hráli Doom, tak právě on stojí za fenomenálním soundtrackem ke krájení démonů. Stal se ikonou video herní muziky a BMTH jej požádali o spolupráci nejen v téhle písni, ale v podstatě na celém EP. "Obzvlášť pro mě bylo cool s ním dělat a sledovat jej při práci. Fušuju do syntezátorů, ale samozřejmě na úplně jiném levelu než on. Neuvěřitelně inspirativní," dodal Jordan.

 

05BMTHS3-itch for the cure-.mp4
 

6. KINGSLAYER (feat. Babymetal)

Papírově nejšílenější spojení celého EP je jednoznačně s japonskými miláčky Babymetal, se kterými se BMTH poprvé potkali před pěti lety na Kerrang! Awards a vzájemné sympatie stvrdili společným turné v roce 2019. "Písní jsme chtěli oslavit naše spojení," připomíná Sykes a pokračuje: "Začátek zní jak soundtrack z anime filmu a pak jsem se urval a vokály holek z Babymetal to posouvají ještě dál." Spokojená s písní je i japonská strana, jedna ze zpěvaček nadšeně prohlásila: "Jakmile song slyšíte, nedostane jej z hlavy a ve chvíli, kdy Su-Metal zpívá v japonštině, je to jako by sestoupila bohyně." Sykese prý překvapila jejich profesionálnost a organizovanost. "Řekl jsem jim, co zhruba chci, a ony přišly hned se čtyřmi variantami textu v japonštině s překladem a vysvětlením," říká v úžasu.

 

06BMTHS3-kingslayer-.mp4
 

7. 1x1 (feat. Nova Twins)

"Nápad na spolupráci s Nova Twins přišel během lockdownu, kdy jsem je slyšel na Spotify. Pak jsem šel na Instagram, zjistil, že jsou z Anglie, sledují mě a napsal jim," vzpomíná na začátek spolupráce Sykes a pro Nova Twins to bylo podobné splnění snu, jako v případě Yungbluda. "Líbí se nám, jak se nebojí měnit žánry a neustále myslí krok napřed, vyvíjí se a zní čerstvě," podotýká dvojice, která oceňuje i téma písně týkající se mentálního zdraví. "Vyrostla jsem v domácnosti, kde jsem se setkávala s podobnými problémy, dokázala jsem se do lidí vcítit a snažila se, aby pochopili, že nejsou sami," říká zpěvačka Amy Love.

 

07BMTHS3-1x1-.mp4
 

8. LUDENS

Co má společného Španělsko, Ukrajina, Rusko, Holandsko a Itálie? Vznikala v nich píseň "Ludens" k videohře Death Stranding! Hotelové pokoje, studio v Boloni a šibeniční termín. BMTH si s "Ludens" užili hektické období, kdy jakmile slezli z pódia, mířili na hotel a pracovali na ní, aby byla za pět dní hotová. A chvíle to nebyly příjemné. "Skládání hudby je jako očichávání parfémů. Zkusíš jich šest a dál už to nevnímáš. Na konci dne jsem netušil, zda je ta píseň dobrá nebo špatná," popisuje pětidenní úzkostlivý maraton Sykes. "Nedali nám žádné pokyny, jak to má znít. O hře jsem věděl spoustu věcí, ale nedostali jsme žádné další materiály, hudební inspirací nám byl soundtrack k Matrixu. Ty cyberpunkové nu-metalové pecky jsem v mládí miloval," dodává a zřejmě v tu chvíli se začaly rodit nápady na několik samostatných EP na úkor dlouho připravované desky. "Dobrovolně si nechceme dávat takové šílené termíny, ale naučilo nás to, že strávit rok přípravou alba možná není úplně ideální," uzavřel.

 

08BMTHS3-ludens-.mp4
 

9. ONE DAY THE ONLY BUTTERFLIES LEFT WILL BE IN YOUR CHEST AS YOU MARCH TOWARDS YOUR DEATH (feat. Amy Lee)

Love song mezi planetou a lidstvem v podání Amy Lee a Oliverem Sykesem? Nápad, který klapnul na první dobrou! Celý tvůrčí proces zabral týden a vzhledem k tomu, že každý žije na jiném kontinentu, vše ladili po telefonu a diskutovali nad výslednou podobou. "Byl to opravdu zábavný únik z mého záseku, inspirativní moment. Pomohl mi, cítit se krásně. Píseň je nádherná. Vždy bude mít v mém srdci zvláštní místo, protože jsem uvízla jako umělec a přišel další hudebník a pomohl mi," rozplývá se Amy, která musela začít zpívat jiným stylem, než byla doposud zvyklá, a zrovna se potácela v tvůrčí krizi.

 

09BMTHS3-butterflies-.mp4
 


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
VZPOMÍNKA: Jak Rammstein podpálili stage během koncertu Tool
VZPOMÍNKA: Jak Rammstein podpálili stage během koncertu Tool Jak to dopadne, když se na stagi spojí dvě z nejgigantičtějších kapel světa metalu? No.. ne vždy úplně růžově. Sami se přesvědčte, jak to vypadá, když se mistr pyrotechnik utne. čtěte zde
Vydáno: 27.05.2022 10:00 v sekci Fakkerník
Rammstein - Dicke Titten
VIDEO: Óda na velká prsa. Rammstein mají nový klip Deska Rammstein "Zeit" vyšla nedávno, dva pražské koncerty jsou za námi a kapela nepolevuje v propagaci svého posledního díla. Nyní došlo na píseň "Dicke Titten", příběh starého muže, který si přeje jediné - děvče s velkými... čtěte zde
Vydáno: 26.05.2022 14:00 v sekci Video
Rock for People updatuje line-up, dorazí Silverstein, Fire From the Gods i Leoniden
Rock for People updatuje line-up, dorazí Silverstein, Fire From the Gods i Leoniden Doba je zlá, horší než obvykle. Spousta kapel kvůli aktuální světové situaci ruší své evropské koncerty a tento fakt se bohužel dotýká i Rock for People. Pořadatelé se ale nevzdávají a sypou z rukávu další esa! čtěte zde
Vydáno: 25.05.2022 21:05 v sekci Novinky
Ivan Moody z Five Finger Death Punch si poranil pravé oko po zásahu laserem
Ivan Moody z Five Finger Death Punch si poranil pravé oko po zásahu laserem Co vám říkala zamlada mamka? Nekoukejte se do slunce, neuvidíte. A teď si představte zažít to samé s koncentrovaným laserovým paprskem. My doufáme, že Ivanův zrak nebude nijak trvale poškozen a přejeme mu brzké uzdravení. čtěte zde
Vydáno: 21.05.2022 13:40 v sekci Novinky
Fajtfest Help Ukraine, Bleed From Within, Polar, Gutalax, Stellaris, Abbie Falls, Sunset Trail, Fajtův Kopec, Velké Meziříčí, 13.-14.5.2022 (fotogalerie)
FOTO: Fajtfesťácká párty přinesla malé návraty, ambiciózní domácí bandy i drtičku Bleed From Within Fajtfest Help Party na podporu hlavní červencové akce se původně měla konat o rok dřív, ale pandemie koronaviru byla vloni jiného názoru. Odložená akce doznala vcelku zásadních změn v line-upu a také dostala nadstavbovou esenci v... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2022 23:55 v sekci Foto
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- VIDEO: Bring Me The Horizon zahráli s Edem Sheeranem (09.02.2022 09:00 v Video)
- VIDEO: Bring Me The Horizon předělali znělku herní série Gran Turismo (06.02.2022 16:40 v Video)
- Oli Sykes a Jacoby Shaddix si společně dali pecky Last Resort a Throne (18.12.2021 13:10 v Novinky)
- Bring Me The Horizon přiblížili, jak bude znít jejich další EP (14.12.2021 18:15 v Novinky)
- Bring Me The Horizon míří do Prahy! (11.10.2021 13:40 v Novinky)
- Bring Me The Horizon odhalují, jak bude znít další tvorba (29.09.2021 10:55 v Novinky)
- VIDEO: Párty jak debil! Bring Me The Horizon spojili síly s Tomem Morellem (23.09.2021 10:50 v Video)
- VIDEO: Bring Me The Horizon pořádají v novém videu drogový ples příšer (17.09.2021 15:15 v Video)
- VIDEO: Oli Sykes to rozjel s Yungbludem. Poprvé naživo zazněla pecka Obey (24.08.2021 20:10 v Video)
- Oliho Sykese nejspíš pokousal upír (17.07.2021 15:30 v Novinky)
- VIDEO: Oli Sykes zase zle a drsně! Tentokrát s Lotus Eater (10.07.2021 11:35 v Video)
- Sedm pecek Bring Me The Horizon, na které jste (možná) zapomněli (06.07.2021 09:10 v Fakkerník)
- Jaké jsou další plány Bring Me The Horizon? Uspokojit fanoušky co nejvíce žánrů (29.04.2021 15:15 v Novinky)
- The Offspring potvrdili termín Prague Summer Festivalu na rok 2022 (24.04.2021 10:00 v Novinky)
- VIDEO: TikToková star Jeris Johnson po Papa Roach zprznil i Bring Me The Horizon (06.03.2021 16:05 v Video)
- Na posledním albu Bring Me the Horizon zpívaj sloni (13.02.2021 11:30 v Fakkerník)
- Nová hudba Bring Me the Horizon je na cestě (04.02.2021 17:00 v Novinky)
- TOP ALBA 2020 podle redakce Fakkera (X.): vybírá Čestmír Jíra (10.01.2021 10:00 v Fakkerník)
- 10 důvodů, proč rok 2020 nebyl až tak na hovno (06.01.2021 12:55 v Fakkerník)
- TOP ALBA 2020 podle redakce Fakkera (III.): vybírá Mates „Koury“ Krč (03.01.2021 10:00 v Fakkerník)
fakker.cz na Facebooku fakker.cz na Instagramu fakker.cz na YouTube Pište na fakker.cz RSS na fakker.cz
Aktuální číslo Fakker!

KALENDÁŘ AKCÍ

So 28.05.
Korn (AXA Aréna NTC, Bratislava)
St 01.06.
Yungblud (Malá sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Black Veil Brides (Roxy, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (Malá sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Imagine Dragons (Letiště Letňany, Praha)
Út 07.06.
Billy Talent (BVV - Brněnské výstaviště, Brno)
So 11.06.
My Chemical Romance (Sinobo Stadium, Praha)
Čt 16.06.
Rock For People (Festivalpark RfP, Hradec Králové)
Pá 17.06.
Rock For People (Festivalpark RfP, Hradec Králové)

» zobrazit všechny akce «

Aktuální číslo Spark
Rebel TV
©2014-2022 SMILE MUSIC s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 2336-3649
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver