- Hry & metal (I.) - TOP gamesy s originálními metalovými soundtracky
- Brütal Legend - luxusní gamesa pro všechny metloše
Komu hru doporučujeme: Vyznavačům boha i deathcoru
Počet licencovaných skladeb: 27 O prvním dílu téhle krvavé střílečky jsme psali už v minulém článku, díky originálnímu hudebnímu doprovodu v režii hudebníka vystupujícího pod názvem zYnthetic. Přestože se tento americký industrialista značně podílel i na tomto díle, více než polovinu hudby zde tvoří playlist tvorby deathcoristů Impending Doom, žánrových kombinátorů Living Sacrifice a metalcoristů Demon Hunter, přičemž jeden song si ve hře střihli i známí coristé Fit For A King. Největší zajímavostí na téhle gamese plné rozpáraných pupků a vystřelených mozků je ovšem fakt, že všechny výše zmíněné kapely se silně hlásí ke křesťanství a křesťanskému metalu.
Komu hru doporučujeme: Fandům pohodového punk rocku, pop punku, alternativního rocku
Počet licencovaných skladeb: 25 Ještě před 4. dílem (nenechte se zmást názvem FlatOut 3: Chaos & Destruction, opravdu se jedná o čtvrtý díl série), hodnoceným jako nejhorší hra roku 2011, byla závodně demoliční série FlatOut vnímána více než kladně, přičemž právě hudební doprovod prvních tří dílů pomohl k její nezapomenutelnosti. Mezi největší jména, která se do druhého dílu dostala, patří například Papa Roach, Rob Zombie, Megadeth, Fall Out Boy, Zebrahead, Audioslave, Nickelback, Rise Against, nebo Mötley Crüe.
Komu hru doporučujeme: Je libo trochu groove metalu?
Počet licencovaných skladeb: 14 Remake osmdesátkové arkádovky inspirované slasher horory a prací autora H. P. Lovecrafta je konstantní studnicí metalu ať už originálním score, či přehlídkou hvězdných kapel ze světa groove, heavy a thrash metalu. Mezi nejslavnější obsazené zde patří Lamb Of God, Mastodon, Municipal Waste i Five Finger Death Punch, přičemž název posledních zmíněných asi nejlépe odpovídá náplni hry - hlavní postava rozdává smrtící rány jak na běžícím pásu.
CARMAGEDDON II: CARPOCALYPSE NOW (1998)
Komu hry doporučujeme: Ideální pro fans Iron Maiden a Fear Factory
Počet licencovaných skladeb: 7 v každém zmíněném díle (celkem 14) Máme tu další závodně demoliční gamesu, ve které je ovšem hlavní náplní spíše ničení protivníků (a srážení chodců), než jejich předjíždění. Soundtrack prvního dílu se skládá ze skladeb Lee Grovese a Fear Factory, zatímco v případě jeho pokračování dali přednost instrumentálnímu industrialu Sentience a britským legendám Iron Maiden.
Komu hru doporučujeme: Nevím… asi všem metalistům světa?
Počet licencovaných skladeb: 107 skladeb od 75 různých kapel Hra o metalistech, s metalisty a pro metalisty. To je Brütal Legend. Hlavní postava vypadá jako Jack Black, jímž je i mluvená a stejně tak zde najdeme i prince temnot Ozzyho, Lemmyho Kilmistera, Roba Halforda a Litu Ford. Po herní stránce se sice jedná o šílený mix průměrné akční adventury a stereotypů ze světa metalu, ale my tu píšeme o hudbě a soundtrack je zkrátka impozantní. Nemá cenu tady vypisovat jednotlivé kapely, nebo podžánry hudby, protože v téhle hře je zkrátka všechno - od nejčernějšího blacku po nejrůžovější glam.
TWISTED METAL 3 (1998)
TWISTED METAL 4 (1999)
Komu hry doporučujeme: Roba Zombieho není nikdy dost!
Počet licencovaných skladeb: 8, 10 (jedna je u obou dílů společná) A máme tu další drtičku nepřátelských aut - tentokrát za pomocí kulometů a raket připevněných na vlastním vozidle. Zdánlivě prostá hra skýtá zábavu na hodiny a soundtrack nacpaný k prasknutí zremixovanou tvorbou Roba Zombie.
Komu hru doporučujeme: Nostalgikům a milovníkům klasického rocku
Počet licencovaných skladeb: 6 Nejstarší počin v našem seznamu si nese sice jen zjednodušené melodie hitovek jako "Paranoid" od Black Sabbath, "Born To Be Wild" od Steppenwolf, nebo "Highway Star" z dílny Deep Purple, ale navzdory omezeným zvukově technickým možnostem tehdejších konzolí šlo rozhodně o to nejlepší, co si mohl tehdejší hráč a fanda kvalitní hudby přát.
Komu hru doporučujeme: A proč ne všem? Tahle skejťácká série roste s generací už dvaadvacet let a každým dalším dílem se proto mění i hudební doprovod plný klasických hitů devadesátek i dnešní doby. První díl z roku 1999 se nese na vlnách energického punku, zatímco druhý (2000) se drží hlavně nu a rap metalu. S třetím dílem (2001) přichází návrat do hlavní role punku, čtvrtý (2002) je žánrově rozmanitou kombinací předchozích dílů a tak to pokračuje až do dnes… Nelze tady vyzdvihnout jeden soundtrack nad druhý, protože každý má trochu jiné chutě, ale ať už si ujíždíte na rocku, punku, rapu, či metalu (nebo jste nejlépe otevření všemu) nemůžete se tady zklamat. Přesto milovníkům tvrdší hudby doporučujeme spíše starší díly, které jsou jí plné k prasknutí.
Ve třetí a poslední epizodě věnující se propojení her a hudby se podíváme na tituly stvořené podle konkrétních kapel a oficiální hry hudebních skupin.