Hry & metal (I.) - TOP gamesy s originálními metalovými soundtracky

Vydáno: 16.05.2021 10:00 - Ondra Weisbauer

V prvním díle mini-seriálu o spojení světa her a metalu se mrknem na gamesy, pro které byly tvořené originální hudební doprovody metalovými skladateli či hudebními studii. Jdeme na to!
QUAKE 2 (1997)
Hlavní skladatel: Sascha Dikiciyan (Sonic Mayhem)
Počet skladeb: 30

Solidní industrial, který jako by z oka vypadl staré tvorbě plameňáků Rammstein a chaotickým fantasmagorům White Zombie, vám prostě znemožní kosit nepřátele. Už je to tak, přes samé klepání hlavou neuvidíte na obrazovku. Tahle klasická střílečka byla jednou z prvních, která si po celou hru držela opravdu poctivý metalový soundtrack, který prostě neomrzí. Doporučujeme zapařit, nebo aspoň poslechnout i první s třetím dílem, oba mají něco do sebe.

Doporučujeme:
"Operation Overlord"
"Descend Into Cerberon"
"Gravity Well"

Quake 2 Soundtrack

HALO 2 (2004)
Hlavní skladatelé: Martin O'Donnell, Michael Salvatori
Počet skladeb: 33 (21 na prvním CD a 12 na druhém, které vyšlo dva roky po hře)

Ve vesmírné sérii Halo, měli vždycky cit pro epično, přičemž hudební doprovod u především prvních tří dílů je dodnes vyzdviháván jako nezapomenutelný. V případě druhé hry se hudebníci rozhodli vyhledat pomoc i inspiraci v rockových vodách, což dalo vzniknout orchestrálně-kytarovému ztělesnění krásy. Kromě sólíček od virtuózního Steva Vaie nalezneme na albu i song "Blow Me Away" napsaný speciálně pro hru od Breaking Benjamin a jednu skladbu od Hoobastank. Majestátní čtyřdílné kytarové pouti "Movement Of The Odyssey" se zde věnovali rockeři Incubus.

Doporučujeme:
"Mjolnir Mix"
"Follow - 1st Movement Of The Odyssey"
"The Last Spartan"

Halo 2: Complete Soundtrack
 

METAL GEAR RISING: REVENGEANCE (2013)
Hlavní skladatel: Jamie Christopherson
Počet skladeb: 29 (13 různorodých písní, zbylé jsou jejich mixy a instrumentální verze)

Jestli sníte o sekání stovek a stovek nepřátel za metalových vokálů proplétajících se s futuristickými elektronickými tóny, tahle akční katanová řezačka v kůži kybernetického ninji Raidena by mohla být něco pro vás. Zpěv, který se u vlastních soundtracků většinou vyskytuje jako pouze vedlejší prvek, zde má své plnohodnotné místo a zní fakt dobře. Své hlasy gamese propůjčili John Bush (Armored Saint, ex-Anthrax), Tyson Yen (už neexistující kapela Drist), Free Dominguez (zpěvačka industrialistů Kidneythieves), Jason C. Miller (Godhead, Rezodrone, The Deadly Grind) a Jimmy Gnecco (Ours). Do hry přispěl i ex-kytarák Machine Head Logan Mader.

Doporučujeme:
"The Hot Wind Blowing"
"The Only Thing I Know For Real"
"I'm My Own Master Now"

Metal Gear Rising Revengeance Vocal Tracks [Full Album]
 

PAINKILLER (2004)
Skladatel: Mediastudio
Počet skladeb: 15

Stejně jako třeba Doom, Quake, nebo Serious Sam byl Painkiller další střílečkou z pohledu první osoby u které zabijete jednak hodiny a druhak hordy monstrózních nepřátel, zatímco ve spodkách u kompu přemýšlíte, co si asi dáte k véče. Na svou dobu povedená fyzika a úrovně si získaly hodně fandů a nezapomenutelný metalový soundtrack jich mnoho u hry udržel dodnes.

Doporučujeme:
"Bear Me The Light (Cathedral)"
"Electrodriving (Atrium/Military Base)"
"Fire in the Hole (Catacombs)"

Painkiller Battle Music Compilation
KILLING FLOOR 1 (2009)
Hlavní skladatelé: zYnthetic, Dirge
Počet skladeb: 16

Tuhle mutanty masakrující řež doprovází kombinace brutálního death metalu, industrialu, sludge metalu a hardcoru. Část těžkopádného mechanického soundtracku tady nahrála kapela Dirge a ačkoli jsou skladby bez vokálů, pořád se jedná o slušnou lahodu pro uši každého milovníka něčeho ostřejšího. Komplexní melodie nečekejte, tahle hra servíruje ustřelené údy a krev.

Doporučujeme:
"Infectious Cadaver"
"Witness Prevention"
"Abandon All"

Killing Floor Soundtrack

DOOM (série)

Tady je sakra těžké mluvit o pouze jedné hře, protože se série stala revoluční už svým prvním dílem v roce 1993 a to především díky zdokonalení 3D grafiky (oproti jejímu předchůdci Wolfensteinovi 3D). Máme-li tu mluvit o hudbě, kterou tehdy tvořil Bobby Prince, asi nikomu neujde podobnost a inspirace u kapel jako Metallica, Slayer, Pantera či Alice in Chains. Nejslavnější skladbou se tehdy stala rovnou první "At Doom's Gate" jasně podobná songu "No Remorse" z první fošny Metalliky "Kill'Em All". Druhý (1994) i třetí díl (2004) pokračovali v úspěšné cestě série, ale o zvukové revoluci se tu mluvit nedalo až do roku 2016, kdy vyšel nový díl a reboot série zvaný prostě DOOM (původně Doom 4).


Taktovky (nebo spíše osmistrunky) se zde chopil australský hudebník Mick Gordon a i přesto, že původní myšlenka ozvučení soubojů měla být "nemetalová", nakonec se z jedinečného elektronického zvuku s postupným přidáváním kytary stal ten nejlepší instrumentální metalový soundtrack všech dob. Loni jsme se dočkali pokračování jménem Doom Eternal, které nelze nezmínit přes další bravurní výkon jedinečného Micka Gordona. Tleskáme až do krve a níže doporučujeme nejmasakróznější songy z jeho dílny.

Doporučujeme (Doom 2016):
"BFG Division"
"Rip & Tear"
"Damnation"

Doporučujeme (Doom Eternal):
"The Only Thing They Fear Is You"
"Gladiator"
"Meathook"

Doom is a lot of Metal
 

DOOM - Original Game Soundtrack - Mick Gordon & id Software
 

DOOM Eternal OST Remastered Version Full Official Soundtrack by Mick Gordon
 

A jestli je vám to stále málo, určitě dejte šanci rozmanité tvorbě Andrewa Hulshulta (začínaje střílečkou Dusk, pokračujíc méně známými tituly jako Rise Of The Triad nebo Prodeus a konče novým DLC do Doom Eternal). Dalšími uchu lahodícími zvuky se můžou pochlubit i  FPSka Wolfenstein: The New Order, Quake 1 a Quake 3: Arena, série Twisted Metal (respektive díly 1,2, Black a Head On), pětidílná série Devil May Cry a 2D střílečka Valfaris.

V příštím díle se podíváme na hry se soundtrackem tvořeným z již dříve nahraných licencovaných songů kapel. 


DOPORUČENÉ ČLÁNKY


© 2022 SMILE MUSIC s.r.o. | Prolidi.cz

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
Přepnout na klasické zobrazení