Smutné příběhy rockových hvězd, jejichž slibné kariéry předčasně ukončila dávka opiátu do žíly, jsou dobře známé. Předávkování Janis Joplin a Jimiho Morrisona začátkem sedmdesátých let dalo vzniknout nechvalně proslulému Klubu 27. Sid Vicious to na konci téže dekády zabalil ještě v mnohem ranějším věku - v pouhých jednadvaceti. Heroin měl na svědomí i zpěváka AC/DC Bona Scotta, zpěváka Thin Lizzy Phila Lynotta, kytaristu Red Hot Chili Peppers Hillela Slovaka, basačku Hole Kristen Pfaff, Tima Buckleyho a spoustu dalších. Také Kurt Cobain, který 5. dubna 1994 namířil zbraň naproti sobě a vystřelil, byl v té době pod silným vlivem heroinu.
Tohle svinstvo zasáhlo i metalovou scénu. Jedním z nejznámějších uživatelů, který ovšem z nepochopitelných důvodů stále žije, je basák Nikki Six z Mötley Crüe. Ten se při jednom jeho heroinovém dýchánku sestřelil tak, že mu zmizel puls a totálně mu zmodrala kůže. Život mu pak zachránil medik, který mu ve stylu kultovního Pulp Fiction píchnul injekci adrenalinu. O jeho závislosti a životě si můžete přečíst v knížce Heroinové deníky.
Takové štěstí jako on bohužel neměl zpěvák Dave Brockie z GWAR. Ten na rozdíl od Sixxe bral drogy spíš rekreačně, i tak se mu ale herák stal osudným a v roce 2014 zemřel na předávkování.
Heroin samozřejmě není jedinou zákeřnou drogou, která metalovou muziku doprovází. Hlavně v Americe jsou častou příčinou smrti léky na předpis. Slipknot kvůli nim přišli o basáka Paula Greye, Avenged Sevenfold zase o bubeníka The Rev.
O Nirvaně a jejím odkazu 25 let po Kurtově smrti, známých i neznámých vzpomínkách jeho okolí, jsme psali ve Fakkerovi 4/2019. Pořídíte ho na pár kliknutí v našem eshopu.