Láďo, kdy jsi poprvé přišel do kontaktu s tetováním?
Když mě matka vzala do Ameriky. Bylo mi 17, bydleli jsme v Hollywoodu a všude kolem chodili Mexikánci a všichni byli počmáraní. Hned se mi to zalíbilo. Když se ze mě stal pankáč, tak jsem si od jednoho vožralýho Mexičana nechal udělat černýho pantera. Trvalo to dvě a půl hodiny a vypadalo to hrozně. Další den mi zase dělal kérku Číňan na heráku. Taky byla hnusná. V tu dobu jsem rychle poznal, že jsou dobré a špatné tetovací salóny. Pak jsem zdrhnul do San Francisca a chtěl jsem začít sám tetovat. Začátky byly krušné, protože to byl tajný svět, v němž ti nikdo nechtěl nic říct. Našel jsem nakonec člověka, který byl na drogách, v jednom kuse mluvil, nezavřel hubu a všechno mi o tom vykvákal. Je už po smrti, ale právě jemu děkuju za to, že jsem začal sám tetovat.
Kdy ses vrátil do Česka?
Hned na začátku 90. let a rovnou jsem si otevřel tetovací salón. Chtěl jsem tu být jako první, nakonec jsem byl čtvrtý. I tak to v té době bylo málo. Dneska jich je v hlavním městě 84. Kdokoliv dřív jezdil na skejtu, tak dneska tetuje.
Asi se nemusím ptát, proč se tady legálně netetovalo už za komunistů...
To je jasný - všechny skvělý věci byly zakázaný.
Jaký je rozdíl mezi tetováním u nás a v Americe?
V Americe se víc používají tradiční tetovací mašinky. Tady se namísto cívek používají elektronické tužky s motorkem. V Americe slyšíš na tetovacím srazu mašinky, v Evropě neslyšíš nic.
Když vedle sebe postavím člověka potetovaného od Američana, Evropana a Asiata, dokážeš poznat, kdo co z toho dělal?
Myslím, že ne. Po celém světě je to stejné. Navíc svět je v tomhle ohledu pořád menší a menší. Ale poznám dobrého a špatného tatéra. Dobrého tatéra prozradí už pohyby. Můžu ho vidět zdálky a poznám, že to tam prostě má.
Jaké jsou vlastně aktuální trendy v tetování?
Napisy, slova, citáty. Prostě písmenka, to teď jede. Taky se hodně tetují abstraktní motivy dělané vodovými barvami.
Jaké je spojení tetování a hudby? Proč mají muzikanti častěji kérku než třeba pekaři?
Tetování a hudba se drží za ruce. Ale i ti pekaři mají tetování rádi, jenže ty se v životě setkáváš víc s těmi muzikanty. Aspoň teda já chodím častěji na koncerty než do pekárny. (směje se)
Existuje něco, co bys odmítl tetovat?
Když člověk něco chce, tak to udělám. Jediná věc, kterou nedělám, je tzv. 10 kg sraček v 5 kg pytlíku. Narvat příliš mnoho motivů na malou plochu. To nedělám.
Kam si lidi obvykle nechávají dělat první kérku?
Žebírka. Asi proto, že to měla Rihanna. Pak taky "podprsenky". Prostě kérky pod kozama. Já měl první na ramenou.
Dělat tetování vyžaduje hodně trpělivosti. Máš ji?
Mám. Tetování je vlastně jediná činnost, při níž dokážu být trpělivý.
Na závěr mi řekni, proč by se lidi měli nechat tetovat právě u tebe?
Protože jsem to dělal 27 let po celé Americe. 10 let jsem dělal na Havaji havajské motivy, pak v Kalifornii westcoastové věci a 6 let v New Orleansu nápisy. Zvládnu skoro všechno.
Láďovo křeslo najdete v Good Times Barber Shop & Tattoo v Soukenické 22 na Praze 1. A rovnou se tu můžete nechat hezky ostříhat a oholit.