Aktuální číslo v prodeji
Titulka aktuálního čísla
Kde koupit Fakker!
SPECIÁL: Bring Me the Horizon rozebírají píseň po písni celé poslední album

SPECIÁL: Bring Me the Horizon rozebírají píseň po písni celé poslední album

Vydáno: 05.01.2021 16:05 v sekci Fakkerník - Milan Říský | foto: facebook interpreta

Hvězdní hosté, ponurá atmosféra a návrat ke kytarám. Loňské EP Bring Me The Horizon s názvem Post Human: Survival Horror sklízí veskrze pozitivní ohlasy. Sice začalo vznikat netypicky na dálku během lockdownu, ale i toho dokázali BMTH využít a veškeré dění kolem nahrávání dokumentovali.

Technické vychytávky jako všemožné sdílení nahraných partů a natáčení v domácím prostředí jim pomohly překonat pandemická omezení a vznikl výsledek, který patří mezi to nejlepší, co kdy natočili. Podívejte se, jak tenhle klenot vznikal!

 

1. DEAR DIARY,

Za poslední roky vydali Bring Me The Horizon dost divných věcí, ale úvod aktuálního EP je návrat v plné parádě. A překvapivý byl i pro některé členy kapely. "Ptal jsem se, zda je to reálný song a někdo si ze mě nestřílí. Musel jsem se znovu naučit hrát rychle a tvrdě jako v metalu, nebubnoval jsem takhle roky," shrnul Matt Nicholls a podobně hovoří i kytarista Lee Malia, který na nahrávání vytáhl historický kousek z éry debutu. "Mám tam mini sólo a použil jsem starou kytaru. Připomnělo mi to období 'Count Your Blessings'. Podobně jsem nehrál fakt dlouho," dodává k úvodu - na posledních deskách skoro zbytečný - kytarista.

 

01BMTHS3-dear diary,-.mp4
 

2. PARASITE EVE

První lockdownová vlaštovka textově inspirovaná celosvětovou pandemií vyšla loni v červnu, kdy ještě nikdo netušil, že se rodí celé EP. Nahrávání všeho, co se kolem příprav šustlo, dalo vzniknout mnoha úsměvným momentům. Třeba i tomu, kdy děti Jordana Fishe sledují křičícího Olivera Sykese na monitoru a naivně se ptají: "Tati, co to dělá?" Klasický home office. Video k singlu vzniklo také separátně, každý se natáčel zvlášť s naprosto minimálním zapojením lidí z vnějšku.

 

02BMTHS3-parasite eve-.mp4
 

3. TEARDROPS

Klip pod režisérskou taktovkou Oliho, který výsledek sám i editoval, čerpá z jeho vlastní zkušenosti s depresemi. I proto se natáčelo v podvodní nádrži, aby Sykes ztvárnil pocit bezmoci. Zásadním tématem písně jsou kromě psychických problémů i technologie a jejich dopad na duševní pohodu a zdraví. "Děti se rodí se závislostí, která je pro nás normální. Ráno se probudíme a nikdo nám neřekne, ať jako první nesaháme po telefonu, nepročítáme si negativní zprávy ze světa a nekontrolujeme sociální média," popisuje zpěvák problém současné společnosti, který v songu inspirovaným zvukem Linkin Park pranýřuje.

 

03BMTHS3-teardrops-.mp4
 

4. OBEY (feat. Yungblud)

Setkání s idoly? Pro mladou hvězdu Yungbluda rozhodně. Zpěvák je dlouhé roky fanouškem BMTH a dle jeho slov mu jejich hudba pomohla v mnoha životních situacích a "Sempiternal" patří mezi jeho nejoblíbenější desky. I proto bylo jeho snem s nimi spolupracovat už od nějakých třinácti let a jakmile mu Sykes zavolal, neváhal ani okamžik. A společný výsledek v tracku o zdánlivé svobodě s orwellovskou náladou patří k nejlepším momentům celého EP.

 

04BMTHS3-obey-.mp4
 

5. ITCH FOR THE CURE (WHEN WILL WE BE FREE?)

Láskou k Linkin Park se BMTH nikdy netajili a přesmyčka v názvu tak odkazuje na "Cure For The Itch" ze slavného debutu "Hybrid Theory". Nejkratší věc na albu přitom vznikla neplánovaně jako intro k pecce Kingslayer. "Netušili jsme, zda budeme dělat nějaké podobné přechody mezi písněmi, ale v 'Kingslayer' by některé skvělé věci, co nám Mick Gordon naposílal, zapadly. A to by byla škoda. Proto jsme se rozhodli je využít samostatně," odhaluje vznik Jordan. Ptáte se teď, kdo je Mick Gordon? Pokud jste před pěti lety hráli Doom, tak právě on stojí za fenomenálním soundtrackem ke krájení démonů. Stal se ikonou video herní muziky a BMTH jej požádali o spolupráci nejen v téhle písni, ale v podstatě na celém EP. "Obzvlášť pro mě bylo cool s ním dělat a sledovat jej při práci. Fušuju do syntezátorů, ale samozřejmě na úplně jiném levelu než on. Neuvěřitelně inspirativní," dodal Jordan.

 

05BMTHS3-itch for the cure-.mp4
 

6. KINGSLAYER (feat. Babymetal)

Papírově nejšílenější spojení celého EP je jednoznačně s japonskými miláčky Babymetal, se kterými se BMTH poprvé potkali před pěti lety na Kerrang! Awards a vzájemné sympatie stvrdili společným turné v roce 2019. "Písní jsme chtěli oslavit naše spojení," připomíná Sykes a pokračuje: "Začátek zní jak soundtrack z anime filmu a pak jsem se urval a vokály holek z Babymetal to posouvají ještě dál." Spokojená s písní je i japonská strana, jedna ze zpěvaček nadšeně prohlásila: "Jakmile song slyšíte, nedostane jej z hlavy a ve chvíli, kdy Su-Metal zpívá v japonštině, je to jako by sestoupila bohyně." Sykese prý překvapila jejich profesionálnost a organizovanost. "Řekl jsem jim, co zhruba chci, a ony přišly hned se čtyřmi variantami textu v japonštině s překladem a vysvětlením," říká v úžasu.

 

06BMTHS3-kingslayer-.mp4
 

7. 1x1 (feat. Nova Twins)

"Nápad na spolupráci s Nova Twins přišel během lockdownu, kdy jsem je slyšel na Spotify. Pak jsem šel na Instagram, zjistil, že jsou z Anglie, sledují mě a napsal jim," vzpomíná na začátek spolupráce Sykes a pro Nova Twins to bylo podobné splnění snu, jako v případě Yungbluda. "Líbí se nám, jak se nebojí měnit žánry a neustále myslí krok napřed, vyvíjí se a zní čerstvě," podotýká dvojice, která oceňuje i téma písně týkající se mentálního zdraví. "Vyrostla jsem v domácnosti, kde jsem se setkávala s podobnými problémy, dokázala jsem se do lidí vcítit a snažila se, aby pochopili, že nejsou sami," říká zpěvačka Amy Love.

 

07BMTHS3-1x1-.mp4
 

8. LUDENS

Co má společného Španělsko, Ukrajina, Rusko, Holandsko a Itálie? Vznikala v nich píseň "Ludens" k videohře Death Stranding! Hotelové pokoje, studio v Boloni a šibeniční termín. BMTH si s "Ludens" užili hektické období, kdy jakmile slezli z pódia, mířili na hotel a pracovali na ní, aby byla za pět dní hotová. A chvíle to nebyly příjemné. "Skládání hudby je jako očichávání parfémů. Zkusíš jich šest a dál už to nevnímáš. Na konci dne jsem netušil, zda je ta píseň dobrá nebo špatná," popisuje pětidenní úzkostlivý maraton Sykes. "Nedali nám žádné pokyny, jak to má znít. O hře jsem věděl spoustu věcí, ale nedostali jsme žádné další materiály, hudební inspirací nám byl soundtrack k Matrixu. Ty cyberpunkové nu-metalové pecky jsem v mládí miloval," dodává a zřejmě v tu chvíli se začaly rodit nápady na několik samostatných EP na úkor dlouho připravované desky. "Dobrovolně si nechceme dávat takové šílené termíny, ale naučilo nás to, že strávit rok přípravou alba možná není úplně ideální," uzavřel.

 

08BMTHS3-ludens-.mp4
 

9. ONE DAY THE ONLY BUTTERFLIES LEFT WILL BE IN YOUR CHEST AS YOU MARCH TOWARDS YOUR DEATH (feat. Amy Lee)

Love song mezi planetou a lidstvem v podání Amy Lee a Oliverem Sykesem? Nápad, který klapnul na první dobrou! Celý tvůrčí proces zabral týden a vzhledem k tomu, že každý žije na jiném kontinentu, vše ladili po telefonu a diskutovali nad výslednou podobou. "Byl to opravdu zábavný únik z mého záseku, inspirativní moment. Pomohl mi, cítit se krásně. Píseň je nádherná. Vždy bude mít v mém srdci zvláštní místo, protože jsem uvízla jako umělec a přišel další hudebník a pomohl mi," rozplývá se Amy, která musela začít zpívat jiným stylem, než byla doposud zvyklá, a zrovna se potácela v tvůrčí krizi.

 

09BMTHS3-butterflies-.mp4
 


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tommy Vext vysvětluje, proč odešel z Bad Wolves
Tommy Vext vysvětluje, proč odešel z Bad Wolves Jak už to bývá, když se stane něco nepříjemného, vznikají kolem toho všemožné drby. Proto se ohledně svého odchodu z řad vlčí smečky Bad Wolves rozhodl promluvit sám Tommy Vext. čtěte zde
Vydáno: 15.01.2021 11:20 v sekci Novinky
TOP ALBA 2020 podle redakce Fakkera (XIV.): vybírá Petr „Ape“ Adámek
TOP ALBA 2020 podle redakce Fakkera (XIV.): vybírá Petr „Ape“ Adámek Rok 2020 byl plný ups & downs a podobně kontrastní je i výběr hudby, která ve mně během uplynulých dvanácti měsíců zarezonovala nejsilněji. Energie mládí i zkušenost stáří, growl i rap, brutální kytarové riffy i album, které o... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2021 18:00 v sekci Fakkerník
Corey Taylor - Samantha's Gone
VIDEO: Corey Taylor si v novém klipu střílí z indie rockových kapel i sám ze sebe S počtem známých tváří se v klipu k "Samantha's Gone" rozhodně nešetřilo. Kromě samotných Steel Panther se v něm objevili kolegové z hudební branže a několik filmových herců. Ale proč to všechno? Hlavně se pobavit! čtěte zde
Vydáno: 14.01.2021 09:30 v sekci Video
Sundressed interview: „Buďte sami sebou, nesnažte se přizpůsobit normě
Sundressed interview: „Buďte sami sebou, nesnažte se přizpůsobit normě" Arizonští indie / pop-punk mladíci Sundressed vloni vypustili nové album "Home Remedy", které má pomoci nasměrovat lidi na správnou cestu, když se na ní zrovna nenacházejí. Stejně jako to pomohlo zpěvákovi Trevoru Hedgesovi, s kterým... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2021 07:45 v sekci Fakkerník
TOP ALBA 2020 podle redakce Fakkera (XIII): vybírá Tomáš „XV
TOP ALBA 2020 podle redakce Fakkera (XIII): vybírá Tomáš „XV" Bárta Sám pro sebe jsem letos objevil hned několik nových kapel, jejichž dovednosti mi dokázaly vyrazit dech z plic. Proto pro mě bylo překvapením, když jsem na základě své letošní hudební inventury shledal, že jednoznačně nejhranější... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2021 10:00 v sekci Fakkerník
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TOP ALBA 2020 podle redakce Fakkera (X.): vybírá Čestmír Jíra (10.01.2021 10:00 v Fakkerník)
- 10 důvodů, proč rok 2020 nebyl až tak na hovno (06.01.2021 12:55 v Fakkerník)
- TOP ALBA 2020 podle redakce Fakkera (III.): vybírá Mates „Koury“ Krč (03.01.2021 10:00 v Fakkerník)
- TOP 10 nejlepších skladeb Bring Me The Horizon (20.12.2020 10:55 v Fakkerník)
- Vykradli Bring Me the Horizon na novém albu riff Deftones? (12.12.2020 11:50 v Novinky)
- Amy Lee: „Bring Me The Horizon mě zachránili z frustrace“ (06.11.2020 08:00 v Novinky)
- PÁTEČNÍ BORDEL (3): Bring Me The Horizon, Ghostemane, Zeal & Ardor, Tommy Lee (30.10.2020 05:00 v Fakkerník)
- TOP 8 hostovaček na albech Bring Me The Horizon (29.10.2020 08:50 v Fakkerník)
- VIDEO: Oli Sykes se v novém klipu Bring Me The Horizon topí v depresích (23.10.2020 12:50 v Video)
- Co všechno zatím víme o chystaném EP Bring Me The Horizon? (17.10.2020 14:30 v Novinky)
- Bring Me the Horizon chystají novou muziku! Jak ji ovlivnili Linkin Park? (15.10.2020 10:10 v Novinky)
- Jak měl původně vypadat přihrátý klípek BMTH s Yungbludem? Takhle! (26.09.2020 15:04 v Novinky)
- VIDEO: Bring Me the Horizon natočili překvapivou gaystory (02.09.2020 20:29 v Video)
- VIDEO: Koukněte, jak Bring Me The Horizon tvořili poslední klip! (18.07.2020 09:40 v Video)
- VIDEO: Ty krávo, Bring Me The Horizon zase metalcorujou! (25.06.2020 21:30 v Video)
- VIDEO: Koukněte, jak Bring Me The Horizon makaj na novém albu (02.04.2020 08:55 v Video)
- Bring Me the Horizon se oblékli jako Spice Girls. Bude tak vypadat i jejich nová deska? (24.02.2020 15:20 v Novinky)
- TOP 50 alb desetiletí (30-21) (23.02.2020 11:20 v Fakkerník)
- TOP 50 alb desetiletí (40-31) (09.02.2020 18:55 v Fakkerník)
- Sam Carter z Architects nenávidí svoje vlastní „blegh“ (08.02.2020 14:10 v Fakkerník)
fakker.cz na Facebooku fakker.cz na Instagramu fakker.cz na YouTube Pište na fakker.cz RSS na fakker.cz
Aktuální číslo Fakker!

KALENDÁŘ AKCÍ

Út 02.02.
Neck Deep (ZRUŠENO) (MeetFactory, Praha)
Po 12.04.
Parkway Drive, Crystal Lake, Hatebreed (Forum Karlín, Praha)
Čt 22.04.
Annisokay (Rock Café, Praha)
Ne 09.05.
Kublai Khan, Justice for the Damned (Nová Chmelnice, Praha)
St 19.05.
Silverstein (Futurum, Praha)
Čt 20.05.
Nightwish (O2 Arena, Praha)
Pá 28.05.
God Is An Astronaut (Palác Akropolis, Praha)
Ne 06.06.
Palaye Royale (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 08.06.
Billy Talent (Brněnské Výstaviště, Brno)
St 16.06.
Wage War (Futurum, Praha)

» zobrazit všechny akce «

Aktuální číslo Spark
Rebel TV
©2014-2021 SMILE MUSIC s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 2336-3649
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver