Kde koupit Fakker!
Titulka aktuálního čísla
Slavná kytara Kurta Cobaina vydražena v aukci za rekordní sumu

Akustická kytara, na kterou Kurt Cobain odehrál legendární koncert MTV Unplugged, se v aukci prodala za šest milionů dolarů.

Cena nástroje, který zpěvák z Nirvany koupil v obchodě Voltrage Guitars, se odhadovala na jeden milion, což byla i vyvolávací cena. Aukce se zúčastnilo sedm zájemců, z cenného úlovku se nakonec radoval jistý Peter Freedman z firmy RODE Microphones. Za nástroj zaplatil 6 010 000 dolarů (v přepočtu cca 140 melionů korun), čímž překonal rekord nejdražší prodané kytary, který do teď držel Stratocaster Davida Gilmoura z Pink Floyd. Nástroj se tehdy prodal za necelé čtyři miliony dolarů.

Ke kytaře ještě patří originální obal, sada rozbalených strun, tři trsátka a semišový "pytlíček" zdobený malou lžící, vidličkou a nožem. Kromě samotné akustiky se v aukci objevil ručně psaný text ke coveru "Oh, Me" od Meat Puppets, set list pro MTV Unplugged, který se prodal za přibližně deset tisíc dolarů, napsaný text "The Man Who Sold the World" od Davida Bowieho a "Lake of Fire" od Meat Puppets, které Nirvana během večera coverovala, a také dopis pro Cobaina od managmentu s navrženým setlistem pro koncert.

Freedman se neplánuje vychloubat uloveným kouskem svým zbohatlickým kámošům, ale nákup využije pro dobročinné účely. Plánuje totiž uspořádat sérii výstav po celém světě, přičemž všechen výtěžek (včetně kytary) pak věnuje umělcům: "Když jsem slyšel, že se bude prodávat tahle ikonická kytara, hned jsem věděl, že se jedná o příležitost, která se už nebude opakovat. A já bych ji rád využil jako pomoc, pro umělce, kteří bojují a vždycky bojovali. Unplugged od Nirvany je jedna z mých nejoblíbenějších nahrávek vůbec. Dost mě ta kapela formovala, na začátku devadesátek se formovala i moje firma a Nirvana pro mě v té době byla takovým soundtrackem života."

O Nirvaně a jejím odkazu 25 let po Kurtově smrti, známých i neznámých vzpomínkách jeho okolí, jsme psali ve Fakkerovi 4/2019. Pořídíte ho na pár kliknutí v našem eshopu.

Nirvana F! 2019

Nirvana - The Man Who Sold The World (MTV Unplugged)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Yungblud, The Smashing Pumpkins - Zombie
VIDEO: Yungblud předělal svůj hit Zombie. Hostují na něm legendární Smashing Pumpkins Osmadvacetiletý britský wonderboy Dominic Harrison, veřejnosti známější spíše pod svým uměleckým jménem Yungblud, vydává svůj "nový" singl - temnější verzi starší písně "Zombie". čtěte zde
Spotify killed the Video Star. Hudební stanice MTV končí po více než 40 letech
Spotify killed the Video Star. Hudební stanice MTV končí po více než 40 letech Americká hudební stanice MTV byla založena v roce 1981 jako první hudební televizní stanice na světě. Prvním notoricky známým videoklipem, který odvysílala, byla skladba skupiny The Buggles "Video Killed the Radio Star". čtěte zde
5 tipů, jak ukořistit lístek na koncert přes Ticketswap a předběhnout ostatní
5 tipů, jak ukořistit lístek na koncert přes Ticketswap a předběhnout ostatní Koupit vstupenku na koncert z druhý ruky byla dřív trochu loterie. Naštěstí na podvodníky vyzrál portál Ticketswap, kde vstupenku můžete bezpečně koupit i prodat. Při zakoupení na TicketSwapu se totiž změní QR nebo čárový kód a... čtěte zde
RECENZE: Five Finger Death Punch - 20th Anniversary Best Of Volume 2
RECENZE: Five Finger Death Punch - 20th Anniversary Best Of Volume 2 Otázka za deset zlaťáků: Co mají společného hrubiáni Five Finger Death Punch a globální popová superstar Taylor Swift? Vůbec nic, tedy kromě faktu, že jim jejich bývalá vydavatelství rozprodala jejich dlouholetou práci, aniž by s... čtěte zde
Minidokumnet: Slipknot a Bleed From Within na společné tour
Zákulisí turné se Slipknot. Zpověď Bleed From Within z loňské šňůry Skotští metalcoroví válečníci Bleed From Within zažívají rok, který jim může otevřít dveře na úplně novou úroveň kariéry. V aktuálním videu "The Perfect Tour? Bleed From Within & Slipknot" kapela nahlíží do zákulisí svého... čtěte zde
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Vdova po Kurtu Cobainovi prozradila svůj nejoblíbenější song Nirvany (10.11.2023 09:56 v Novinky)
- VIDEO: Takhle by zněl megahit Nirvany v podání Green Day (07.11.2023 14:34 v Video)
- RECENZE: Dave Grohl - Vypravěč (22.10.2022 13:10 v Fakkerník)
- Superskupina století! Členové Nirvany, Soundgarden a Pearl Jam mají venku první album (20.04.2022 15:15 v Novinky)
- Další soudní drama okolo Nirvany. Začíná bitva o autorství ikonického loga (01.02.2022 07:50 v Novinky)
- Kauza nahého mimina z obalu alba Nirvany je (snad) u konce (07.01.2022 14:20 v Novinky)
- Nirvana vydává nový boxset k třicátinám Nevermind (14.11.2021 15:35 v Novinky)
- EXKLUZIVNĚ: „Nevermind“ pohledem Sum 41, Bullet for My Valentine, Simple Plan, Seether i Rise Against (23.09.2021 16:00 v Novinky)
- Smells Like Teen Spirit - příběh největšího hitu Nirvany (18.09.2021 14:30 v Fakkerník)
- Dave Grohl o posledním albu Nirvany: „Neposlouchám ho rád“ (13.09.2021 20:15 v Fakkerník)
- TOP 12 nejlepších hudebních hostovaček v Simpsonových (05.07.2021 10:10 v Fakkerník)
- Chcete vlasy Kurta Cobaina? Kupte si je v aukci! (13.05.2021 13:00 v Novinky)
- AUDIO: Jak by zněla hymna Nirvany Smells Like Teen Spirit v době trapu? (05.04.2021 10:00 v Video)
- „Kurt byl největším skladatelem naší generace,“ vzpomíná Dave Grohl (28.03.2021 10:30 v Fakkerník)
- Dave Grohl debatuje rozdíly mezi Foo Fighters a Nirvanou (17.03.2021 08:00 v Fakkerník)
fakker.cz na Facebooku fakker.cz na Instagramu fakker.cz na YouTube Pište na fakker.cz RSS na fakker.cz

KALENDÁŘ AKCÍ

Žádné akce nebyly nalezeny.

» zobrazit všechny akce «

Aktuální číslo Spark
Rebel TV
©2014-2026 SMILE MUSIC s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 2336-3649
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe